Wewnętrzna agencja kontrolna działająca w ramach CIA twierdzi, że jedyna kopia kontrowersyjnego raportu, opisującego stosowanie nielegalnych technik przesłuchań, została usunięta. Amerykanie utrzymują, że stało się to przez przypadek.

Dyrektor CIa John Brennan / wikipedia commons
Dyrektor CIA John Brennan / wikipedia commons

Jak podaje Russia Today za Fox News, raport liczący aż 6700 stron sporządzony przez Komisję Specjalną Senatu USA do spraw Wywiadu nie został jeszcze opublikowany. Na jego przedstawienie czekają zwłaszcza organizacje broniące praw człowieka, które od dawna mają zastrzeżenia w kwestii łamania ich w więzieniach CIA. Na niezwłoczną publikację dokumentu naciskała zwłaszcza demokratyczna senator Dianne Feistein. Przeciwnikiem podzielenia się niewygodnymi informacjami ze społeczeństwem był natomiast republikański polityk Richard Burr.

W poniedziałek serwis Yahoo News zakomunikował, że zarówno elektorniczna, jak i papierowa kopia raportu zostały „omyłkowo” zniszczone. Portal podał, że urzędnicy najpierw przepuścili przez niszczarkę wydrukowany dokument, a następnie, w wyniku „nieszczęśliwego zbiegu okoliczności” destrukcji uległ twardy dysk na którym raport był zapisany.

Senator Feinstein zaalarmowała inne agencje, aby dostarczyły pozostałe kopie opracowania. Polityczka napisała również w tej sprawie do dyrektora CIA Johna Brennana i prokurator generalnej Loretty Lynch. Feinstein zażądała, aby rekonstrukcja raportu została wykonana „niezwłocznie”. – Szybka reakcja może rozwiać moje obawy, że było to coś więcej niż „przypadek” – dosadnie stwierdziła senator.

„Omyłka” zdarzyła się zaledwie kilka dni po orzeczeniu federalnego sądu apelacyjnego, który odrzucił wniosek o nieujawnienie pełnej wersji raportu, uwalniając Kongres z regulacji dotyczących tajności. W 2014 roku Komisja Specjalną Senatu USA do spraw Wywiadu opublikowała 500-stronnicową wersję dokumentu, jednak zajmująca się ochroną praw obywatelskich organizacja American Civil Liberties Union złożyła pozew o uzyskanie pełnej wersji.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…