Amerykanie przyznają – ich ataki z powietrza, prowadzone na tereny Syrii i Iraku zajęte przez Państwo Islamskie, nie obywają się bez przypadkowych ofiar cywilnych. Obrońcy praw człowieka i każdy, kto trochę orientuje się w realiach wojen, wiedzieli to od dawna. Mało kto jednak ich słuchał.

W wydanym przez armię amerykańskim oświadczeniu czytamy, że od rozpoczęcia operacji przeciwko Państwu Islamskiemu w 2014 r. podczas ataków lotniczych przypadkowo zginęło przynajmniej 188 cywilów. Autorzy raportu zaznaczają rzecz jasna, że każdej śmierci Amerykanie bardzo żałują, a swoje ataki przeprowadzają w sposób maksymalnie bezpieczny dla ludności cywilnej. W świetle tego, jak była prowadzona interwencja w Iraku w 2003 r. i później, a także tego, jak krwawe skutki miała dla Irakijczyków, brzmi to, najdelikatniej mówiąc, mało prawdopodobnie.

Liczba ofiar, do której USA się przyznaje, też wygląda na zaniżoną. Także wtedy, gdy uwzględnimy fakt, że Amerykanie nadal „sprawdzają” kolejne pięć doniesień o przypadkowych zabitych. Organizacje broniące praw człowieka zarzucały USA spowodowanie śmierci nawet 2100 Syryjczyków i Irakijczyków w żaden sposób niezwiązanych z Państwem Islamskim.

– Są sytuacje, w których nie da się uniknąć ofiar – starają się usprawiedliwić Amerykanie. Gdy wrogiem jest ktoś taki jak terroryści, ukrywający się na szczelnie zabudowanych i gęsto zaludnionych terenach, w dodatku chętnie używający cywilów jako żywych tarcz, nieco prawdy w tym jest. Szkoda tylko, że wojskowi i politycy z USA są tak wyrozumiali wyłącznie dla siebie, nie trzeba ich zaś zachęcać do potępiania innych. Weźmy chociażby atak lotniczy z 29 grudnia, podczas którego Amerykanie, teoretycznie atakując pojazd z bojownikami IS, zrzucili bomby w okolice szpitala. Łatwo sobie wyobrazić, jak dramatyczne relacje z miejsca zdarzenia krążyłyby po internecie, gdyby atakującym był kto inny.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niewygodny przeciwnik Kaczyńskiego – Marian Banaś odkrywa karty

Zdania z ust Mariana Banasia, szefa NIK, jakie padły podczas rozmowy w programie radiowym,…