Młodych ludzi „pełnych pomysłów” i „myślących nieszablonowo” Rafał Trzaskowski zaprasza na swój Kampus Przyszłości. Powraca idea ruchu społecznego, który ma walczyć z PiS pod wodzą niedoszłego prezydenta Polski… a całą imprezę wspiera związany z amerykańskimi Republikanami International Republican Institute.

Ruch społeczny Rafała Trzaskowskiego zwinął się, zanim ruszył na dobre – ale prezydent Warszawy nie rezygnuje z prób wysforowania się na czoło anty-PiS-u. Od kilku dni intensywnie zachęca młodych „kandydatów na liderów” do udziału w Kampusie Przyszłości – obozie z cyklem warsztatów i wykładów, który planowany jest na koniec sierpnia. Wtedy, ma nadzieję Trzaskowski, pandemiczna fala już minie.

Program obozu to m.in. zajęcia dotyczące ekologii i ochrony klimatu, promowanie różnorodności i przyjaznej postawy wobec ludzi LGBT, debaty o wolności mediów, prawach kobiet, zdrowym stylu życia, ale też np. o odwracaniu skutków „reformy” sądownictwa wdrożonej przez PiS. Będzie też blok Polska-Europa-Świat, którego uczestniczki i uczestnicy posłuchają o propagandzie i wezmą udział w „symulacji konfliktu” na Białorusi lub na Ukrainie.

Republikańska fundacja

Kampus ma oficjalnie trzech partnerów. Obok Fundacji Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera pojawia się International Republican Institute, podmiot formalnie niezależny, ale… Jego wieloletnim prezesem był nieżyjący już kandydat Republikanów na prezydenta John McCain. Obecnie funkcję tę pełni republikański senator z Alaski Dan Sullivan, a wśród ekspertów organizacji są kolejne osoby pełniące mandat senatora lub członka Izby Reprezentantów lub kierownicze stanowiska w aparacie partyjnym na szczeblu stanowym. A także H. R. McMaster, były doradca Donalda Trumpa ds. obrony narodowej.

Sam Dan Sullivan jest dostatecznie „interesującą” postacią: to zdecydowany przeciwnik upowszechnienia opieki zdrowotnej (Affordable Care Act), a także związków osób tej samej płci i prawa do przerwania ciąży. Sullivan twierdzi również, że nie ma dowodów na to, że globalne zmiany klimatyczne wywołała działalność człowieka. I chociaż nie podobała mu się kandydatura Trumpa na prezydenta USA w wyborach, które ostatecznie zakończyły się zwycięstwem miliardera, to jako senator w ponad 90 proc. przypadków popierał działania prezydenta. To bardzo wysoki wynik nawet jak na tę partię.

Podżegacz wojenny

Wśród swoich ekspertów IRI wymienia również m.in. senatora Lindseya Grahama. On z kolei w 2013 r. bronił masowego podsłuchiwania przez amerykańską NSA zarówno obywateli USA, jak i krajów trzecich. Starał się o objęcie sankcjami każdego kraju, który udzieli pomocy sygnaliście Edwardowi Snowdenowi, walczył przeciwko Obamacare i dostępnej służbie zdrowia. W polityce zagranicznej jest zdecydowanym zwolennikiem amerykańskich interwencji na całym świecie. Wzywał do prewencyjnych uderzeń na Iran i Wenezuelę, a także do tego, by Amerykanie pozostali w Afganistanie na stałe. Przyłożył również rękę do działań USA podczas wojny w Syrii i był osobiście obecny podczas otwarcia ambasady USA w Jerozolimie.

Tworzyli partie prawicowe

Na czym ma polegać partnerstwo International Republican Institute z Kampusem Trzaskowskiego? Jak mają się do siebie ultrakonserwatywne poglądy liderów IRI i „liberalno-uśmiechnięty” program Kampusu? I czy podczas wydarzeń o tematyce międzynarodowej uczestnicy będą karmieni narracją w stylu senatora Grahama?

Warto wspomnieć, że dla IRI współpraca z polską prawicą to nie pierwszyzna. Instytut chwalił się, że pojawił się nad Wisłą w 1991 r. i pracował z partiami prawicowymi oraz centroprawicowymi, by doprowadzić do ich zjednoczenia w silny blok. „Te wysiłki się opłaciły, kiedy powstała AWS” – pisze IRI, dodając, że amerykańscy eksperci szkolili również polskich prawicowców w sztuce komunikacji politycznej i prowadzenia kampanii. Później zaś, jak twierdzą, wspierali swoimi szkoleniami rząd AWS-UW, by nie dopuścić do jego rozpadu.

Czy Polacy, którzy w wyborach już podziękowali AWS i Unii Wolności, chcą, by republikańscy spece stworzyli dla nich kolejną prawicową formację?

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ci sami specjaliści (z tym że być może nazwy organizacje były inne) tworzyli nad Sekwaną ,,medialny produkt” Maccarona. Jak się okazało produkcja poszła nadspodziewanie skutecznie. W Polsce wobec narastania nastojów lewicowych – trzeba zadbać o to by proamerykańska frakcja zdobyła wszystko co jest do zdobycia.

  2. Może deklaratywnie będzie ,,uśmiechnięta Polska”. A praktyka polityczna z goła odmienna czyli, prawa LGBT- nie teraz, nie chcemy dzielić Polaków. Prawa kobiet- podnieść wiek emerytalny, by miały wyższe emerytury. Zdrowy styl życia-opodatkować bardziej mięso. Ekologia poparcie słowne strajków klimatycznych, a włodarze miast sympatyzujący czy współpracujący z tym ruchem wytną kolejne drzewa czy zabetonują miasto kiedy będzie to w interesie korporacji. Chętnie zamkną szybciej kopalnie, by zlikwidować dobrze płatne miejsca pracy. Ale jeśli zagraniczna firma by chciala trochę pofedrować, to są ,, otwarci na biznes”. Czyli sięgają po dobrych nauczycieli

    AWS i UW nadal są tylko pod inną nazwą

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…