Manifestacja Black Lives Matter

Przemoc na tle rasowym nie opuszcza Stanów Zjednoczonych. Pięć osób zostało postrzelonych podczas manifestacji ruchu Black Lives Matter w Minneapolis.

Manifestacja Black Lives Matter
Manifestacja Black Lives Matter, fot. https://www.flickr.com/photos/fibonacciblue/17130711447

Międzynarodowy ruch Black Lives Matter powstał w 2014 r., by protestować przeciwko dyskryminacji ludności czarnoskórej w Stanach Zjednoczonych i jej brutalnemu traktowaniu przez amerykańską policję. Bezpośrednim impulsem do utworzenia organizacji było uniewinnienie George’a Zimmermana, który bez powodu zastrzelił na ulicy czarnoskórego nastolatka Trayvona Martina. Black Lives Matter od tego czasu zwołuje manifestacje regularnie – niestety, zwykle po tym, gdy amerykańscy policjanci po raz kolejny zabiją rzekomo niebezpiecznego, atakującego ich czarnoskórego obywatela.

W poniedziałek w Minneapolis aktywiści żądali ukarania kolejnych agresorów w mundurach – zabójców 24-letniego Jamara Clarka. Według oficjalnej wersji policji mężczyzna stawiał opór i usiłował wyrwać broń jednemu z funkcjonariuszy. Świadkowie są jednak zgodni – gdy policjant strzelił do podejrzewanego o napad 24-latka, ten nikogo nie atakował, leżał na ziemi, a ręce miał skute kajdankami. Uczestnicy manifestacji domagali się ujawnienia nagrania z monitoringu, na którym powinien być widoczny przebieg zdarzenia.

Pokojowy pochód został najprawdopodobniej zaatakowany przez zwolenników supremacji rasy białej. Mężczyźni w narciarskich maskach, wyposażeni w kamizelki kuloodporne, oddali do tłumu kilka strzałów. Jest pięciu rannych, ich życiu najprawdopodobniej nie zagraża niebezpieczeństwo. Policja, tradycyjnie obecna podczas legalnego przemarszu, „nie zdołała” aresztować żadnego z napastników. Część manifestantów twierdzi, że była zbyt zajęta wzywaniem uczestników marszu do rozejścia się.

O tym, że wydarzenia w Minneapolis nie były odosobnionym przypadkiem, świadczy kolejny incydent, tym razem z Nowego Jorku. 24 listopada tamtejsza policja aresztowała kilkoro uczestników innego pokojowego marszu. Też domagano się sprawiedliwości i ukarania osób, które w ubiegłym roku śmiertelnie postrzeliły czarnoskórego Tamira Rice’a, który bawił się plastikowym pistoletem. Nie wiedział, że to tak niebezpiecznie. Miał w końcu tylko 12 lat.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Są ostateczne wyniki niemieckich wyborów. Olaf Scholz stworzy rząd?

Są już oficjalne wyniki wyborów do Bundestagu, niemieckiego parlamentu. Odejście kanclerz …