To trudny problem dla Zachodu i Polski: mieszkańcom Krymu rosyjska okupacja się podoba.

www.flickr.com/photos/hinkelstone/quapan
www.flickr.com/photos/hinkelstone/quapan

Rok temu, jak donosi tygodnik „Forbes”, badanie Instytutu Gallupa wskazało, że 82,8 proc. mieszkańców Krymu pytanych o stosunek do aneksji półwyspu odpowiedziało, że się z nią zgadza. 73, 9 proc. uznało, że to będzie lepsze dla ich rodzin, podczas gdy 5,5 proc było przeciwnego zdania.

Po roku podobne badania zrobiła niemiecka sondażownia GfK. Mimo trudności ekonomicznych, wzrostu cen spowodowanych odcięciem Krymu od Rosji i ostatnimi problemami w dostawie prądu postawy się nie zmieniły lub zmieniły się niewiele.

Na pytanie: ”Czy popierasz rosyjską aneksję Krymu?”, 82 proc. ankietowanych odpowiedziało „tak”, 11 proc. – „raczej tak”. Dwóch na stu jednoznacznie nie popiera, a kolejne 2 proc. raczej nie popiera. 3 proc. nie miało zdania.

Co gorsza, mniejszość tatarska, stanowiąca 10 proc. mieszkańców Krymu, po roku od aneksji tylko w 4 proc. nie popiera aneksji. To nie dziwi o tyle, że po przejęciu Krymu Rosja dała Tatarom o wiele więcej praw w dziedzinie języka, kultury i biznesu, niż Ukraina im obiecywała.

GfK zapytał także mieszkańców półwyspu, jak oceniają ukraińskie media, do których mają nieskrępowany dostęp. 1 proc. stwierdziło, że podają one „całkowicie prawdziwe informacje”, a 4 proc. było zdania, że informacje są bardziej prawdziwe niż kłamliwe. Reszta demonstrowała daleką posuniętą nieufność.

„Rok po aneksji półwyspu na Morzu Czarnym ankiety systematycznie pokazują, że jego mieszkańcy – czy to Ukraińcy, Rosjanie czy Tatarzy są w większości zgodni: życie w Rosji jest lepsze niż na Ukrainie. (…) Chyba, że wszyscy jesteśmy w stanie uwierzyć, że mieszkańcy pytani przez Instytut Gallupa i GfK odpowiadali pod pistoletem trzymanym przez funkcjonariuszy FSB” – pisze „Forbes”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Przecież ponad 60% mieszkańców to Rosjanie, a z pozostałych większość to rosyjskojęzyczni Ukraińcy. Ponadto jest jakiś mały procent Białorusinów – też raczej prorosyjscy, więc czemu się dziwić.

  2. Coś niesamowitego! Jak tak dalej pójdzie, to za jakiś czas „Forbes” poinformuje, że według badań Instytutu Gallupa Ziemia jednak krąży wokół Słońca;)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…