Amerykanie odrzucili  chińską propozycję, która miała zmniejszyć napięcie wokół Korei Północnej.

F-16, fot. wikimedia commons

Ambasadorka Stanów Zjednoczonych w ONZ Nikki Haley oświadczyła, że „tylko możliwie najsilniejsze środki pozwolą nam rozwiązać ten problem drogą dyplomatyczną”, co znaczy, że Amerykanie nie zrezygnują z presji militarnej na Koreę Północną, która budzi  jej protesty.

Chińczycy z poparciem Rosji  zaproponowali Stanom Zjednoczonym „podwójne moratorium”: Korea Północna miałaby zamrozić swój program testów nuklearnych i rakietowych w zamian za zawieszenie wspólnych manewrów amerykańsko-południowokoreańskich, które według Pekinu powodują niebezpieczny wzrost nerwowości w regionie.

W przeddzień rozpoczęcia w Nowym Jorku Zgromadzenia Ogólnego ONZ Amerykanie wysłali nad Koreę Północną swe dwa bombowce strategiczne w towarzystwie kilku południowokoreańskich samolotów wielozadaniowych. Do przelotu doszło zaledwie kilka dni po ostatnich, wielkich  ćwiczeniach wojskowych obu państw wywołując kolejne odgrażanie się ze strony kraju Kim Dzong Una. Korea Północna uznaje je za „nieustanne prowokacje”.

Z drugiej strony rozpoczęły się wspólne ćwiczenia wojsk chińskich i rosyjskich niedaleko granicy północnokoreańskiej. Do portu we Władywostoku zawinęły okręty chińskiej marynarki wojennej. Ćwiczenia odbywają się na wodach nieco na północ od Władywostoku. Chiny i Rosja poparły ósmą już serię sankcji gospodarczych ONZ przeciw Korei Północnej, jednak nie zgadzają się na siłowe rozwiązanie problemu, sugerowane przez prezydenta Trumpa.

Według azjatyckich ekonomistów, sankcje mają nikły wpływ zarówno na północnokoreańską gospodarkę, jak i na politykę tego kraju. Według japońskich obliczeń, Korea Północna notuje ok. 4 proc. wzrost gospodarczy, mimo bardzo ograniczonych kontaktów z innymi gospodarkami. W tej sytuacji to niebywale dobry wynik, wpływający na nieugiętość tego kraju.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Amerykanie przyznają: zabiliśmy niewinnych ludzi. Chodzi o atak drona w Kabulu 29 sierpnia

Stany Zjednoczone oficjalnie przyznały: tylko niewinni ludzie zginęli w ataku przeprowadzo…