Rozpoczęła się kampania Free Turkey Media, w ramach której Amnesty International domaga się zwolnienia z więzień 120 osób, osadzonych po nieudanym zamachu stanu w 2016 roku. Trafili za kratki tylko za to, że wykonywali rzetelnie swoją pracę.

fot. twitter.com

W ramach kampanii AI opublikowało wypowiedzi przedstawicieli tureckich mediów. Niektórym powytaczano procesy sądowe. Obawiają się, że każdy kolejny dzień może być ostatnim na wolności. Niektórzy, tak jak redaktor naczelny opozycyjnego dziennika „Cumhuriyet”, właśnie zostali skazani. Jest więcej niż pewne, że Murat Sabuncu wkrótce stanie się on 121 osadzonym przedstawicielem prasy.

Dziennikarze opisywali klimat strachu, który panował w Turcji w przeddzień Dnia Wolności Prasy, obchodzonego 4 maja. Mówili „o wyzwaniach, przed jakimi stają w obliczu represji i o pilnej potrzebie międzynarodowej solidarności”. Udało się pozyskać również wypowiedzi osadzonych.

Zehra Doğan, artystka i wydawczyni w kurdyjskiej agencji prasowej JINHA została skazana na 3 lata pozbawienia wolności. „Każdego dnia pokazujemy, że sztuka i dziennikarstwo nie mogą zostać uwięzione. Będziemy kontynuować naszą walkę i nadal będziemy mówić, że dziennikarstwo nie jest przestępstwem, dopóki wszyscy dziennikarze nie będą wolni” – napisała dla Amnesty ze swojej celi.

Hakkı Boltan z Free Journalists Association został osadzony w listopadzie 2016. Napisał w swojej odezwie: „Dla dziennikarzy Turcja stała się więzieniem. Do naszej organizacji, w chwili jej zamknięcia, należało 400 członków. 78 z nich jest teraz w więzieniu. Jedynym sposobem, by to zmienić, jest wsparcie ze strony dziennikarzy na całym świecie i okazanie przez nich solidarności”.

Kampanię AI wspierają organizacje z całego świata, między innymi PEN, Reporterzy bez Granic, Article 19, Committee to Protect Journalists i Index on Censorship.

– To, czego jesteśmy świadkami w Turcji, jest próbą zniszczenia niezależnego dziennikarstwa. Turcja stała się największym na świecie więzieniem dla dziennikarzy, zaś niektórzy z nich zostali skazani na dożywocie jedynie za wykonywanie swojej pracy. Już w przyszłym tygodniu, wraz z werdyktem w sprawie dziennikarzy i pracowników dziennika Zaman, oskarżonych o terroryzm i pogwałcenie konstytucji, mogą nastąpić kolejne takie wyroki. Świat nie może na to pozwolić – powiedziała Gauri van Gulik, dyrektorka Amnesty International ds. Europy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…