Fotografia szubienicy

Organizacja nagłośniła ostatnie masowe egzekucje: stracono 37 osób, ciało jednej z nich po wykonaniu egzekucji dodatkowo ukrzyżowano. Arabia Saudyjska utrzymuje, że wykonała kodeksowe kary śmierci za terroryzm, ale AI nie wierzy: jeden ze skazanych na karę śmierci miał 16 lat, 14 osób spośród brało wcześniej udział w antyrządowych demonstracjach. Od początku roku wykonano już wyroki na 104 osobach. „To brak szacunku dla życia ludzkiego i miażdżenie oporu ze strony szyickiej mniejszości” – twierdzą obrońcy praw człowieka.

Według AI 11 osób straconych 23 kwietnia zostało skazanych w fałszywych procesach za szpiegostwo na rzecz Iranu, 14 osób poniosło karę za udział w gwałtownych antyrządowych demonstracjach w zamieszkiwanej przez mniejszość szyicką wschodniej części kraju. Zginął między innymi 16-latek. Amnesty twierdzi, że procesy w większości naruszały standardy międzynarodowe i miały na celu skuteczne zastraszenie szyitów.

Państwo natomiast utrzymuje, że wszyscy skazani tworzyli siatkę terrorystyczną i byli odpowiedzialni za zamach na posterunek policji w miejscowości Zulfi na północ od stolicy, który odbył się dwa dni wcześniej. Mieli też planować zamachy z użyciem materiałów wybuchowych. Mieli zagrażać „pokojowi i bezpieczeństwu społeczeństwa”. Obrońcy praw człowieka są niemal pewni, że zeznania wymuszono na nich torturami. Egzekucje odbyły się jednocześnie w sześciu miastach, m.in. w Rijadzie, Mekce i Medynie.

Ukrzyżowanie po wykonaniu kary stanowi praktykę, która ma stanowić odstraszający przykład: w 2018 roku spotkało to mężczyznę oskarżonego o zasztyletowanie jednej osoby, próbę zabójstwa kolejnej oraz gwałtu. Od początku 2019 r., jak donosi AI, na karę śmierci skazano aż 104 osoby. Wszystkie wyroki wykonano. W ubiegłym roku wykonano ich aż 149 (44 z nich to cudzoziemcy skazani za przestępstwa narkotykowe). To informacje AI, Rząd Arabii Saudyjskiej nie publikuje oficjalnych statystyk dotyczących liczby egzekucji, które wykonuje, najczęściej nie informując o tym rodzin straconych. Tak było również w tym przypadku. W tej chwili w saudyjskich celach śmierci na wykonanie kary czeka jeszcze co najmniej dwóch chłopców poniżej 18. roku życia.

Lynn Maalouf z AI zaapelował do Arabii Saudyjskiej, aby powstrzymała to „szaleństwo egzekucji” i ustanowiła moratorium, mające być pierwszym krokiem do całkowitego zniesienia kary śmierci.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A wy chcecie nadal ludzi o tej mentalności sprowadzać do Europy?

    Akurat bandytów może i warto karać śmiercią, ale przypominam że tamta kultura również kamieniuje gejów, za to że są gejami.

  2. -Bo MIŁOŚĆ jest naprawdę z Tego KOSMICZNEGO TURKUSOWEGO TONANTZIN SERCA -Miłość -jest z Tego KOSMICZNEGO TURKUSOWEGO SERCA TETEOHINNAM -TEJ tak STWARZAJĄCEJ tak Kochającej Stwórczyni Życia BOGINI ZIEMI -a u nas Mężczyzn -miłość naprawdę jest rzeczą wtórną Wziętą z ZEWNĄTRZ z Tego Jej SERCA poprzez Kobiecość przez KOBIETY od Kobiecości !! -Takie Religie tylko Jednego Męskiego Boga -one sobie Miłość mogą głosić -i czasem -Miłość -one głoszą stale i na okrągło -ale w nich Miłości: -dosyć wiele albo dużo -nigdy nie będzie -bo Te DWIE TRZECIE RZECYWISTOŚCI to jest TA Kobiecość ŻEŃSKIEJ BOGINI !! -Dwie Trzecie albo Trzy Czwarte !!

  3. Arabia Saudyjska i ich monarchia absolutna z teokratycznym dyktatem,to większe ścierwo od samych szyickich teokratów z Islamskiej Republiki Iranu.

  4. A w Afganistanie:
    Niechlubna statystyke dla NATO i wojsk afganskich opublikowal ONZ. Ci „obroncy pokoju” zabili w Afganistanie 53% cywili a Talibowie tylko 39% — w sumie w trzech pierwszych miesiacach tego roku to 581 ludzi.
    https://twitter.com/UNAMAnews

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Seria zabójstw politycznych w Meksyku. Mafia przeciw lewicy

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Meksyku doszło do 64 morderstw działaczy społecznych …