Uchwalanie ustaw bez społecznych konsultacji, penalizacja „obrazy uczuć religijnych”, ksenofobia podsycana przez urzędników państwowych – to tylko niektóre przejawy łamania praw człowieka w Polsce.

[blocktext align=”left”]Obserwując obecną polską scenę polityczną można mieć pewność, że autorom przyszłorocznego raportu niestety nie zabraknie tematów do omówienia.[/blocktext]Opublikowany 23 lutego raport Amnesty International ocenia przestrzeganie praw człowieka w 2015 roku, w 160 krajach, wskazując obszary, w których najdobitniej prawa te były łamane lub niedostatecznie uregulowane ustawodawczo.

Pisząc o Polsce, autorzy raportu krytycznie ocenili proces legislacyjny i zapisy znowelizowanej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym; w tym te, które stanowią, że Trybunał podejmuje decyzje większością 2/3 głosów, zamiast zwykłą większością oraz rozpoznawanie spraw w pełnym składzie zamiast dziewięciu sędziów, co może spowodować nadmierne wydłużanie terminów orzekania. Nie umknęło też ich uwadze kwestionowanie przez prezydenta Dudę „legalności” wyboru sędziów przez Sejm ubiegłej kadencji.

Podkreślili też, że Sejm przyjął szereg ustaw bez konsultacji i publicznej debaty, w tym powszechnie krytykowaną nową ustawę medialną dającą rządowi bezpośrednią kontrolę nad stanowiskami zarządczymi w mediach publicznych.

Nie omieszkali napisać o przymusowym wysiedleniu, w lipcu 2105 r., z nieformalnego miejsca zamieszkania we Wrocławiu, rodzin Romskich, w tym dzieci i zniszczeniu ich własności.

Raport przypomniał też niechlubną współpracę Polski z CIA w tym bezprawne przewiezienie, tajne przetrzymywanie i torturowanie mężczyzn oraz opieszałość prowadzonego w tej sprawie śledztwa.

Mimo rekomendacji związanej z Radą Europy Europejskiej Komisji Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji polski Sejm nadal nie przyjął ustaw rozszerzających katalog przestępstw z nienawiści o orientację seksualną, tożsamość płciową niepełnosprawność

Jedną chyba z najbardziej żenujących dla Polski spraw, o której piszą autorzy, jest klimat nietolerancji wobec przyjęcia ewentualnych syryjskich uchodźców z Grecji i Włoch. Zauważyli też, że klimat ten był podsycany przez ksenofobiczne wypowiedzi urzędników państwowych.

Raport przypomina, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2015 r., stwierdzające, że niezgodny z konstytucją jest obowiązek wskazania przez lekarza korzystającego z „klauzuli sumienia” innego lekarza żeby zagwarantować kobiecie dostęp do legalnej aborcji, jest sprzeczne z wcześniejszym orzeczeniem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Jako przykład łamania praw człowieka w Polsce, przedstawiane jest także październikowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o zgodności z konstytucją przepisu, który penalizuje „obrazę uczuć religijnych”.

Mimo rekomendacji Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) polski Sejm, nie przyjął ustaw rozszerzających listę przestępstw z nienawiści m.in. o orientację seksualną, tożsamość płciową i niepełnosprawność. Odrzucił też dwa projekty ustaw o małżeństwach tej samej płci, a przyjęta we wrześniu 2015 r. ustawa o uzgodnieniu płci, która umożliwiała metrykalne uzgodnienie płci osób transpłciowych została zawetowana przez Prezydenta.

Obserwując obecną polską scenę polityczną można mieć pewność, że autorom przyszłorocznego raportu niestety nie zabraknie tematów do omówienia.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Uwaga – raport z przyszłości -w lipcu 2105 roku we Wrocławiu zostaną wysiedlone rodziny romskie. Jak piszecie o poważnych sprawach to nie róbcie sobie jaj.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…