Site icon Portal informacyjny STRAJK

Amnesty International: przywrócić godność prostytucji

W piątek w Dublinie przedstawiciele Amnesty International będą dyskutować nad stosunkiem tej organizacji do postulatów dotyczących dekryminalizacji prostytucji. AI zwraca uwagę, że osoby świadczące usługi seksualne są jedną z najbardziej dyskryminowanych grup społecznych.


„Seks jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka i pozbawianie kogokolwiek prawa kupowania usług seksualnych stanowi naruszenie praw człowieka” – pisze AI w proponowanym projekcie uchwały.  Zastrzeżenia dotyczą głównie tzw. modelu szwedzkiego, gdzie karze podlega klient prostytutki.
Według Amnesty International, „dostarczyciele usług seksualnych” powinni mieć również prawo do ich świadczenia, ponieważ nikomu nie można nakazywać, jak ma dysponować swoim ciałem.
Od dwóch lat do organizacji napływają propozycje, głównie od stowarzyszeń pracowników zatrudnionych w sferze usług seksualnych. Dotyczą one przede wszystkim dekryminalizacji takiej pracy, co ma utrudnić działalność grup przestępczych.
Europejskim pionierem w tej dziedzinie są Niemcy, gdzie prostytucja jest legalna, parający się nią pracownicy płacą podatki, mają ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne, a o swoje interesy dbają poprzez związki i przedstawicielstwa.

Rozwiązania, które proponuje AI budzą jednak pewne wątpliwości. Trzy światowej sławy aktorki Meryl Streep, Kate Winslet i Emma Thompson zwróciły się do Amnesty o niezmienianie stanowiska w tej sprawie. Według podpisanego przez kobiety wniosku organizacji Coalition Against Trafficking in Women (CATW), może to być równoznaczne z aprobatą i legalizacją procederu.

 

 

Exit mobile version