Wniosek o to złożyło Stowarzyszenie Rodziewiczów, a poparła je cała rzesza instytucji: Komisja Kultury i Komisja Heraldyczna, Senat, rząd, MSWiA oraz Ministerstwo Kultury. Cóż zrobić? Trzeba wyrazić zgodę.

fot. wikipedia commons
fot. wikipedia commons

Flaga prezydencka nie jest nowym wynalazkiem, a jak wiele pomysłów PiS – jedynie powrotem do tradycji i czasów, w których było przecież lepiej niż dziś. Miałaby pojawiać się na maszcie Pałacu Prezydenckiego, kiedy w środku przebywa głowa państwa, jak również miałaby zdobić samochód, którym jeździ.

Będzie to orzeł na czerwonym tle w białym obramowaniu, nazywanym wężykiem generalskim. To dawny symbol, którego używali m.in. prezydenci na uchodźstwie, jak Ryszard Kaczorowski, który w 1990 r. Przekazał Choragiew Rzeczypospolitej Lechowi Wałęsie. Nigdy jednak nie trafiła z powrotem do łask, a zastąpił ją tzw. Proporzec Prezydenta, który wprawdzie wygląda identycznie, ale wszak proporzec to symbol wojskowy. Symbole to, rzecz jasna, sprawa najwyższej wagi.

– Uważam, że jesteśmy godni przywrócenia symbolu majestatu naszego państwa – powiedział honorowy prezes stowarzyszenia propagującego polskie symbole narodowe, Leszek Rodziewicz. – To wielka szkoda, że mamy już ósmą kadencję Sejmu, a wciąż nie udało się przywrócić chorągwi.

Rodziewicz zwraca uwagę, że swoją flagę ma wielu prezydentów na świecie – i to prezydentów państw o krótszej państwowości niż Polska, np. USA.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ale łożeł na fladze ma mieć ciepłą szlafmycę miasto korony i takież papucie na łapkach. I oczywiście łożeł ma dumnie świecić przypięty do klaty Największego Ze Wszystkich Prezydętów Choć Małego Wzrostem otoczonego poświatą świetlistą i zorzą jaśniejącą.

  2. A nie da się obrzydzić pomysłu przypomnieniem, że także prezydent Rosji ma swoją flagę? Można to tak małpować Putina?:)

  3. 40-metrowy monument w miejscu PKIN byłby godniejszy! Ludzie nie mają za grosz szacunku dla Pana Prezydenta ;(

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Chile: wieloletnie wyroki dla siepaczy reżimu Pinocheta

Chilijski Sąd Najwyższy skazał na kary wieloletniego więzienia 19 byłych agentów Narodowej…