Order Odrodzenia Polski to jedno z najwyższych odznaczeń państwowych. Od początku kadencji Andrzej Duda przyznał je około 40 osobom, pomimo iż ustawa o orderach i odznaczeniach mówi wyraźnie, że prezydent jest tylko jednym z dziewięciu członków kapituły – a owa formalnie nie istnieje.

Order Odrodzenia Polski/ flickr.com/Tim Evanson
Order Odrodzenia Polski/ flickr.com/Tim Evanson

Członkowie kapituły powoływani są na 5-letnią kadencję. Większość z nich wygasa formalnie w 2016 roku, jednak kanclerze sami złożyli rezygnację wcześniej – tuż po przegranych przez Bronisława Komorowskiego wyborach prezydenckich. Chcieli w ten sposób nie tyle okazać poparcie polityczne, co poparcie dla dotychczasowej polityki odznaczeniowej Komorowskiego. – Postać Andrzeja Dudy była mi bliżej nieznana, w związku z czym nie mogłem firmować jego wyborów – tak komentował swoją rezygnację publicysta Henryk Woźniakowski. W tej chwili jedynym „aktywnym” obok Dudy członkiem kapituły jest Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

Order Odrodzenia Polski przyznawany jest „za wybitne zasługi położone w służbie Państwu i społeczeństwu”. Pomimo iż zgodnie z przepisami należałoby powołać nowy skład kapituły, nie przeszkadzało to nowemu prezydentowi przyznać odznaczenia 40 osobom – w tym trzy w najwyższej klasie Krzyża Wielkiego. Otrzymali go: abp Henryk Hoser, kard. Stanisław Ryłka i kombatant Janusz Brochwicz-Lewiński.

– To godzi w powagę urzędu – mówi Henryk Woźniakowski. – Dobry obyczaj wymaga, by wnioski przechodziły pełną drogę od wnioskodawcy przez wojewodę, któregoś z ministrów lub Kancelarię Premiera, Biuro Kadr i Odznaczeń, a wreszcie kapitułę.

Za każdym razem, gdy zmienia się prezydent, przyjęło się, że z kapituły rezygnują osoby nie związane z nim politycznie np. po wygranej Komorowskiego w 2010 r. odeszli Ryszard Bugaj i Zofia Romaszewska. To jednak pierwsza sytuacja, że kapituła jest niemal całkowicie pusta. Powagą Order Odrodzenia Polski przebija jedynie Order Orła Białego. Z kolei jego kapituła wyludnia się, ponieważ kanclerze okazują swój sprzeciw wobec polityki nowego prezydenta. Np. Aleksander Hall i Henryk Samsonowicz odeszli, ponieważ w ten sposób chcieli zademonstrować brak akceptacji dla ułaskawienia Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Proponuję zapoznać się art. 138 Konstytucji oraz Ustawą z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach.

    Wszystko zgodnie z obowiązującym prawem i konstytucją. A jeśli mówimy o dobrych obyczajach to…. Wstydem dla powagi Orderu Odrodzenia Polski było odznaczenie cytowanego TW Henryka Woźniakowskiego. Ale niema co się dziwić, jeden komuch order nadał, drugi odebrał. Amen

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Sensacja wyborcza w Peru. Wiejski nauczyciel i związkowiec wygrywa z dużą przewagą I turę

Sytuacja przed wyborami w Peru powszechnie uchodziła za nieprzewidywalną, jednak w taki ob…