W Wielkiej Brytanii zgromadzenia uliczne, jak i w powierzchniach zamkniętych, powyżej dwóch osób są zakazane, poza kilkoma wyjątkowymi sytuacjami, a jednak w Londynie, Manchesterze i Liverpoolu wczoraj – czyli pierwszego dnia obowiązywania kolejnej ślepej kwarantanny – wyszli na ulice przeciwnicy tych obostrzeń. Skończyło się to brutalnymi interwencjami policji i masowymi aresztowaniami.

W Londynie ludzie próbowali zebrać się na Trafalgar Square, pod znakiem odbywającego się co roku antykapitalistycznego Marszu Miliona Masek, lecz nie chodzi oczywiście o maski, które mają chronić przed wirusem, a o charakterystyczne dla Anonymousów maski Guya Fawkesa. Organizacja hack-działaczy Anonymous występuje głośno przeciw koncernom międzynarodowym, korupcji politycznej, przemocy policyjnej i systemowemu rasizmowi od 2013 r.

Po pierwszym ataku policji i aresztowaniach, protest przeniósł się na pobliską Oxford Street, gdzie został ostatecznie rozbity. Londyńska policja poinformowała na Twitterze, że „Tłum osób wybrał ignorowanie nowych rozporządzeń, zachowując się w sposób nieodpowiedzialny, zbierając się niebezpiecznie.” Spałowano dziesiątki ludzi, innych odwieziono do aresztów i więzień.

Manifestacja w Rzymie, lastampa

W Manchesterze wybuchł studencki bunt przeciw ogrodzeniu, które odcina teraz ich akademiki od reszty miasta (zostało częściowo obalone), a w Liverpoolu manifestacja przeciw kwarantannie ruszyła z czołowym transparentem „Niebezpieczeństwo – jesteście warunkowani, by widzieć wolność jako egoizm” i została rozbita jeszcze szybciej niż w Londynie, dzięki wyjątkowej liczbie policjantów. W ostatnich dniach manifestacje przeciw kwarantannom i godzinom policyjnym mnożą się głównie na kontynencie, jak we Florencji, Mediolanie, Neapolu, Rzymie, Madrycie, czy Barcelonie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Walczyli na ulicach o wyższe płace. Metalowcom z Kadyksu udało się zmusić kapitalistów do ustępstw

Związki zawodowe metalowców w mieście Kadyks na południu Hiszpanii zawarły w środę wstępne…