Tego jeszcze nie było. UNESCO pierwszy raz w swej historii wykreśliła jedno z wydarzeń znajdujących się na liście niematerialnego dziedzictwa ludzkości: słynny w Europie zachodniej karnawał z Alost w Belgii, odbywający się od ponad sześciu wieków. W tym roku na jednej z platform znalazła się karykatura ortodoksyjnych Żydów siedzących na workach z pieniędzmi i otoczonych szczurami. To „dzieło” flamandzkich prawicowych nacjonalistów.

Belgijski karnawał przyciąga widzów nie tylko z krajów sąsiednich. flickr

Na karnawał w Alost co roku przyjeżdżają dziesiątki tysięcy widzów z całej Europy. Zwykle to kolorowy pokaz humoru, przebrań i zabawy: na samochodowych platformach jadą różne postacie upozowane w prześmiewcze komentarze jakichś aktualnych wydarzeń bądź zjawisk. Trwa kilka dni w końcówce okresu karnawałowego. W tym roku na jednej z platform jechała jednak instalacja, której skandaliczny przekaz („Żydzi doją Europę”) oburzył nie tylko społeczność żydowską, ale wielu obywateli, polityków i organizacje antyrasistowskie.

Organizatorem karnawału jest tradycyjnie merostwo Alost. Merem miasta jest Christoph D’Haese, jeden z liderów N-VA (Nowego Sojuszu Flamandzkiego), prawicowej partii separatystycznej, które zresztą była w koalicji z ugrupowaniem następcy Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela. D”Haese 10 dni temu sam „wycofał” słynny karnawał ze światowej listy, choć nie ma żadnego wpływu na takie decyzje. Wczoraj dyrektor generalna UNESCO Audray Azoulay oficjalnie potwierdziła wykreślenie festiwalu z listy ze względu na „pogwałcenie podstawowych wartości organizacji”. Decyzja została podjęta jednogłośnie na trwającym właśnie w kolumbijskiej Bogocie dorocznym spotkaniu międzyrządowym UNESCO.

Niektóre karykatury z Alost wzbudzają bardzo mieszane uczucia. pinterest

Mer Alost broni się twierdząc, że belgijski karnawał „zawsze wyśmiewał się ze wszystkiego”: „Kpimy z Kościoła, królów, Żydów, polityki międzynarodowej, czy muzułmanów. To wolność ekspresji w jej najszerszej interpretacji, gdyż chodzi o karnawał” – mówił. Hans Knoop, rzecznik belgijskiego Forum Organizacji Żydowskich, podkreślił w swej reakcji: „Nie chcemy obraźliwych karykatur przypominających czasy nazizmu. (…) Nadaje to Belgii skrajnie negatywny wizerunek na całym świecie. Już samo to usprawiedliwia mówienie stop”. Najbliższy karnawał w Alost odbędzie się za niecałe dwa miesiące. Charakter przedstawień na platformach pozostaje zwykle trzymany w tajemnicy aż do karnawału, lecz media mają nadzieję, że jednak nie znajdzie się na nich nic równie kompromitującego organizatorów.

paypal

 

 

 

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Nie wolno żartować z: pedałów, lesb, transów, kobiet, czarnych, beżowych, muzułmanów, żydów, feministek, lewaków (nie mylić z lewicą) oraz ze wszelkiej mniejszości choćby była nie wiem jak wielka…………………..
  Wolno żartować z białych, heteroseksualnych i najlepiej chrześcijańskich samców, koniec.
  Czy dzisiaj mógłby powstać Monty Python a z nowszych dzieł Mała Brytania?
  Cytując wielką aktorkę Danutę Szaflarską należy chyba przyznać, że „PORA UMIERAĆ”.

  1. Prawicowe żarty z ludzi o których mówisz idioto to zazwyczaj szczucie i chamstwo a nie żadne żarty i jeszcze jedno twój komentarz zostaje zgłoszony za użycie słowa na p

  2. No patrzcie państwo – tak prezentuje się… KAPUŚ!
   Z powodu braku argumentów- brak merytorycznej wypowiedzi… ALE KORPORACYJNYM OBYCZAJEM …donosik nie zawadzi…Brawo @Paweł… a może… Pawka Morozow???

 2. Zaraz krytyka wierchuszki państwa Izrael (owi pejsaci starozakonni w chałatach posiadujący na workach złota) za uprawianie polityki apartheidu wobec arabskiej ludności Palestyny stanie się prawem na całym świecie.
  A należy o tym mówić i pokazywać, krytykować z imienia, narodowości, obywatelstwa i nazwiska!
  Bandytyzm skrzywdzonego wcześniej narodu nie może być usprawiedliwiany!
  A organizacjom żydowskim należy odpowiedzieć STOP! NAJPIERW POSPRZĄTAJCIE WŁASNY GNÓJ!

  1. Żydzi powinni stawiać Hitlerowi pomnik w każdym mieście, gdyż od ponad 70 lat na wszelką krytykę maja jedną odpowiedż — „wprawdzie czasem jesteśmy sukin.synami ale wicie rozumicie mamy traumę po holokauście”, „nietykalność” załatwił im wujek Adolf.
   Podobną sytuację mamy z wszelkim śmieciem plującym po Rosji, jakakolwiek menda ma sprawę karną w Rosji wrzeszczy, że walczy z reżimem Putina i już jest dla sqrwiałego zachodu cacy — pamięta kolega jak szybciutko Polskie organa wypuściły banderowskiego chłystka z batalionu AZOW?
   Pozdrawiam.

  1. Kolega już ich obraził używając słowa ŻYD – jak na nich mówić? Murzyn może być afroamerykaninem, afropolakiem, afroniemcem czy afroafrykaninem to jak nazwać żyda? Na geja możem powiedzieć waginosceptyczny, na lesbijkę prąciowątpiąca, na kalekę sprawny inaczej, na kretyna inteligentny inaczej to jak nazwiem żyda? nie wiem, niech kolega coś wymyśli, pozdrawiam.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Protest przeciwko strasznej polskiej granicy

Punktualnie o 14.00 w centrum stolicy, na pl. de Gaulle’a rozpoczęła się manifestacja ludz…