„Zamieszczanie w serwisie niebezpiecznych i szkodliwych dla użytkowników treści jest sprzeczne z regulaminem platformy” – stwierdził YouTube i postanowił zablokować reklamy, pozwalające na zarabianie na filmach promujących uchylanie się od szczepień. Wcześniej podobne kroki podjął Facebook – nie pozwala już na wykupowanie sponsorowanych treści, jeśli mogą podlegać pod fackt-checking, a także jeśli zagrażają bezpieczeństwu.

Za oceanem trend walki mediów społecznościowych ze szkodliwymi treściami rozpoczął list deputowanego Demokratów Adama Schiffa, który zwrócił uwagę, że na wzrost ostatnich zachorowań na odrę w Waszyngtonie mogło mieć wpływ masowe wykupowanie sponsorowanych treści na Facebooku przez ruchy antyszczepionkowe. W związku z tym Facebook wprowadził ograniczenia, zapowiedział przy okazji, że w dłuższej perspektywie zamierza w ogóle zrezygnować z treści związanych ze zdrowiem wyświetlanych w grupach, powiązanych wynikach wyszukiwania czy rekomendacjach – np. w zakładkach „propozycje dla ciebie”. Facebook zaznaczył, że nie ma jednak na razie „złotej rady” na wszelkie wpisy w grupach, bazujących na „wyrażaniu opinii”. W newsfeedach bowiem treści antyszczepionkowe nie są zbyt często udostępniane, pojawiają się raczej właśnie w zamkniętych grupach lub wyszukiwarce wewnętrznej.

„Wartym odnotowania jest fakt, że nie wszystkie antyszczepionkowe grupy są takie same” – pisze Facebook w specjalnym komunikacie. – „Część z nich to społeczności poświęcone medycynie holistycznej lub alternatywnej, inne z kolei przypominają grupy dyskusyjne, gdzie członkowie wyrażają swoje opinie, choć z całą pewnością są tam osoby, które szerzą niepotwierdzone lub szkodliwe informacje”.

Również Google odniósł się do sprawy: wprowadził w serwisie YT restrykcje polegające na blokowaniu reklam i uniemożliwia zarabianie na antyszczepionkowych treściach. Jak podają Wirtualne Media, restrykcje „dotyczą zarówno pojedynczych filmów, jak i całych kanałów, wśród których znalazły się LarryCook333, VAXXED TV oraz iHealthTube, które w sumie mają ponad 473 tys. subskrybentów”. W ubiegłym tygodniu, po serii alarmujących publikacji m.in. serwisu BezzFeed, kilku reklamodawców z własnej inicjatywy wycofało swoje klipy reklamowe puszczane na antyszczepionkowych kanałach. W Polsce na podobne ograniczenia jeszcze zaczekamy (aby zablokować film lub kanał nadal potrzebne są zgłoszenia innych użytkowników), na razie ocenzurowano treści anglojęzyczne.

Youtube w ostatnim czasie stracił również szereg ważnych reklamodawców (Nestle, Disney, Oetker, Epic Games, McDonald’s) w związku ze skandalem pedofilskim. Vloger Matt Watson ujawnił proceder (na którym YT publikując reklamy jeszcze zarabiał) nawiązywania przez środowiska pedofilów kontaktów pod z pozoru niewinnymi filmikami z udziałem dzieci oraz sprawnej siatki przekierowań pomiędzy kolejnymi polecanymi treściami.

Światowa Organizacja Zdrowia umieściła ruchy antyszczepionkowe na liście 10 największych zagrożeń zdrowia w 2019 r.

[patronite[

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Koncerny farmaceutyczne tupnęły nóżką i YOUTUBE się zesrał ze strachu………………….
    Aha, szczepiłem dziecko ale jestem za tym aby nawet anty szczepionkowcy mieli prawo wypowiedzi.

    1. Wypowiedzi i owszem, tu nikt wypowiadać się nie broni, restrykcje dotyczą zarabiania na tych wypowiedziach. To raz a dwa, że to czy się zaszczepisz czy nie nie dotyczy tylko ciebie, szczególnie jak niezaszczepionych jest więcej. Skuteczność szczepień zależy w dużej mierze od wielkości zaszczepionej populacji.

    2. A koncerny farmaceutyczne nie muszą tupać nogą, bo w przypadku epidemii zarabiają na lekach ;)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…