„Wzywamy rząd Rzeczpospolitej Polskiej, by w poszanowaniu konstytucyjnych zasad przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innym (…) bezzwłocznie wypełnił przyjęte przez Rzeczpospolitą Polską zobowiązanie do relokacji osób uciekających przed wojną i prześladowaniem” – apeluje koalicja organizacji pozarządowych.

Uchodźcy na niemieckiej drodze. źródło: Youtube

Trzy grupy zajmujące się wspieraniem uchodźców i poszkodowanych przez wojnę, terror i głód domagają się od polskiego rządu zaprzestania ksenofobicznej i skrajnie egoistycznej polityki. Grupa Tak Dla Uchodźców, a także Dom Otwarty i Fundacja Ocalenie wystosowały odezwę skierowaną do gabinetu Beaty Szydło.

Ich żądania odnoszą się zarówno do polskiej Konstytucji, jak i do zobowiązań międzynarodowych i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Oto treść apelu:

[box size=”large” style=”rounded”]My, niżej podpisane/i, zarówno wierzące/y w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielające/y tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzące/y z innych źródeł, wyrażając troskę o prawa podstawowe oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, wzywamy rząd Rzeczpospolitej Polskiej, by w poszanowaniu konstytucyjnych zasad przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi:

* bezzwłocznie wypełnił przyjęte przez Rzeczpospolitą Polską zobowiązanie do relokacji osób uciekających przed wojną i prześladowaniem;

* zaprzestał szerzenia strachu wobec cudzoziemców pod pozorem troski o bezpieczeństwo kraju, co jest działaniem niegodnym wielonarodowej, historycznej tradycji Rzeczpospolitej Polskiej; * odstąpił od naruszania swobód osobistych cudzoziemców oraz obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, których korzenie etniczne sięgają poza nasz kraj, poprzez ich nadmierną inwigilację i profilowanie działania służb;

* podjął zdecydowane działania w celu zwalczania rosnącej liczby przestępstw motywowanych nienawiścią;

* zaniechał łamiącego wszelkie zasady humanitarne i konstytucyjne plebiscytu w sprawie przyjmowania osób, którym grozi prześladowanie lub śmierć – demokratyczny i chlubiący się swoim przywiązaniem do zasad chrześcijaństwa i humanitaryzmu kraj, jakim jest Rzeczpospolita Polska, nie może stać się forum dla scen rodem z rzymskiego Koloseum, gdzie o czyimś życiu decydował ruch kciuka w górę lub w dół. Apelujemy do wszystkich obywatelek i obywateli Rzeczpospolitej, do przedstawicielek i przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego, do samorządów, do uczelni, do każdej osoby, której bliskie są poszanowanie prawa i solidarność z cierpiącymi, o wyrażenie swojego głośnego sprzeciwu wobec haniebnego postępowania władz naszego kraju w stosunku do ofiar konfliktów zbrojnych i prześladowań![/box]

Autorzy apelu nie ukrywają, że celem ich działalności jest również zmiana powszechnej świadomości i osłabienie działania ksenofobicznych skojarzeń. – Od dwóch lat rozprawiamy się z tymi mitami (młode byki z ajfonami, co nie chcą walczyć za swoją ojczyznę) na grupie „Tak dla Uchodźców” Mamy potężne instrumentarium w postaci statystyk i analiz. Chcemy być niezależnym głosem pro w tej „debacie” która przez plany referendalne najwyraźniej znów wróciła ze zdwojoną siła. I znów zaczyna się szczujnia – powiedziała w rozmowie ze Strajk.eu Małgorzata Gąsiorowska, jedna z pomysłodawczyń odezwy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nie wiem czy grupa rozprawia się z mitami, jakkolwiek część postulatów jest słuszna. To niestety nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie co dalej. Czy jeśli nawet Polska przyjęłaby kilka tysięcy relokowanych osób, to czy na tym się zakończą próby dalszych forsowanych na siłę rozwiązań aby zmuszać niektóre państwa członkowskie UE do przyjmowania ludzi, którzy o ironio, woleliby zamieszkać w innym państwie.Szkoda, że te organizacje tego nie dostrzegają, albo nie chcą. Kolejnych chętnych do przyjazdu do Europy nie brakuje. Przyjmowanie tych osób to konieczność zapewnienia im warunków do życia teraz, ale i na przyszłość, poprzez pracę. A z tym Polska ma problem nawet w stosunku do własnych obywateli, których kolejne grupy sposobią się do opuszczenia RP W kilku ostatnich latach zwiększyła się zdecydowanie w Polsce ilość obcokrajowców, w zdecydowanej większości są to Ukraińcy, czy nie jest to także otwartość. Bardzo łatwo jest głosić takie hasła.

    1. Jak słusznie zauważasz, sporo Polaków wyjeżdża z kraju, w związku z czym miejsca pracy są. Wystarczy porządny kurs językowy i po roku można zacząć szukać zatrudnienia.

  2. Mam nadzieję że podpisali się w sposób wystarczający do identyfikacji? Może się przydać…

  3. Grupa Tak Dla Uchodźców, a także Dom Otwarty i Fundacja Ocalenie koniecznie powinni wyjechać np. do Niemiec albo Francji na wycieczkę krajoznawczą, i dopiero po powrocie wysmarować taki apel do Pani Premier.

    1. W grupie owej jest sporo ludzi, którzy nie tylko byli na wycieczkach, ale w tych krajach od wielu lat żyją, dzięki czemu mają tę wiedzę, którą w Polsce mało kto posiada, jak to jest żyć w wielokulturowym środowisku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…