Nie ma wątpliwości, że to Iran zorganizował atak na nasze instalacje naftowe – to oficjalne, przedstawione wczoraj stanowisko Arabii Saudyjskiej. Iran zaprzecza i przestrzega przed wojną na wielką skalę. Jemeńscy Huti twierdzą, że to ich drony uszkodziły rafinerie koncernu Aramco.

Rzecznik prasowy saudyjskiego ministerstwa obrony zapewniał wczoraj na konferencji prasowej, że tylko Iran mógł dokonać 15 września zniszczeń dwóch rafinerii saudyjskiego koncernu. Twierdził, że zebrane resztki dronów i rakiet dowodzą niezbicie, że ataku nie mogli dokonać Huti oraz że uderzenie przyszło z kierunku północnego – chociaż skąd dokładnie, to Arabia Saudyjska musi dopiero zbadać.

– Użyto broni, której irański reżim i Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej używają przeciwko infrastrukturze cywilnej – powiedział Turki al-Maliki w imieniu saudyjskiego resortu obrony. Gdy jednak dziennikarze zapytali go wprost, czy uważa, że atak nakazały władze Iranu, lekko się wycofał. Powiedział, że winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, kiedy tylko nie będzie już wątpliwości co do ich tożsamości.

Odpowiedź Iranu była stanowcza. Doradca prezydenta Hasana Rouhaniego stwierdził, że swoją prezentacją Arabia Saudyjska dowiodła tylko tego, że „niczego nie wie” ani o kierunku, z którego nadleciały drony i rakiety, ani też nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego nie strącił ich system obrony przeciwlotniczej (oczywiście kupiony od Amerykanów).

W wywiadzie dla CNN minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif oznajmił również, że gdyby jego kraj miał zostać zaatakowany odwetowo przez USA, natychmiast odpowie zbrojnie. Było to powtórzenie ostrzeżenia, które władze Iranu przekazały wcześniej USA za tradycyjnym pośrednictwem szwajcarskich dyplomatów, którzy reprezentują w Teheranie światowe imperium.

– Nie chcemy wojny, ale nie zawahamy się bronić – podkreślił Zarif również we wpisie na Twitterze.

Iran stoi na stanowisku, że ataku dokonali Huti, w odpowiedzi na ostatnie bombardowania Jemenu przez Arabię Saudyjską – i ogólnie w akcie rozpaczy wywołanym nieustannym niszczeniem Jemenu. W podobnym duchu wypowiadał się irański prezydent, podkreślając, że Jemeńczycy wybrali na cel odwetowego uderzenia „tylko” rafinerię, a nie zatłoczony bazar czy szpital, które niejednokrotnie były celem bombardowań koalicji dowodzonej przez Saudów.

Również Huti przyznają się do ataku. Krótko po zakończeniu konferencji prasowej Ar-Rijadu oznajmili, że ich kolejnym celem mogą być miasta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które są głównym partnerem Saudów w koalicji bombardującej Jemen. Stwierdzili, że dysponują bronią pozwalającą uderzyć w Dubaj czy Abu Dhabi. – Jeśli chcecie pokoju i bezpieczeństwa dla swoich budynków, dla szklanych wież, które nie wytrzymają uderzenia jednego drona, zostawcie Jemen w spokoju – oznajmili.

Huti przekonywali również, w oparciu o zdjęcia satelitarne, że atak na rafinerie Aramco przyniósł o wiele większe zniszczenia, niż była się do tego gotowa przyznać Arabia Saudyjska. Twierdzili, że zaatakowane obiekty płonęły przez 12 godzin i nie mogły zostać sprawnie ugaszone.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. -SAUDOWIE -to jednak Głupcy lub Ryzykanci -ale jak ja pisałem: ” -Bez MIŁOSCI NIE MA INTELIGENCJI -bo: -bez Miłości -NIE MOŻE BYC INTELIGENCJI -bo bez MIŁOSCI -niemożliwa jest żadna Prawdziwa Inteligencja !! „-a im ta taka bardzo Dziwna Religia tylko Jednego MESKIEGO BOGA ( chyba się trzepiącego w Gwiazdy lub w chmury ?? ) -Ona zbyt dużo Miłości im nie daje !! -SAUDOWIE -to są jednak Głupcy lub to są Wielcy Ryzykanci -bo gdyby ROSJANIE byli tak słabi i tacy słabi jak to przedstawia polska Propaganda już od 2014 roku ( -i jak Rosjanie czasami sami tak kłamią własną słabość ) -to wtedy ROSJANIE by zniszczyli tylko te Amerykańskie Bazy w ARABII SAUDYJSKIEJ z przylegającymi fragmentami ARABII -ONE to chyba w takie beżowe CZYSTE SZKŁO zmieszane z topiona stalą -by się stopiły -bo podobno ta ARABIA SAUDYJSKA składa się tylko z samego piasku !! -W którymś momencie TONANTZIN natchnie wielką Odwagą Serce DMITRIJA PIESKOWA i Serce GENERAŁA SZOJGU -i wtedy Oni IRAN obronią -ale do TEHERANU -Ja to widziałem że IRAŃCZYCY będą zapraszali DMITRIJA PIESKOWA -a nie Putina -DMITRIJA PIESKOWA -a nie Putina raz z GENERAŁEM SZOJGU -a raz bez niego -i jak PERSOWIE – IRAŃCZYCY będą KOCHALI tylko SZOJGU i PIESKOWA -bo to tak czasem widać w tych filmach: ” Driving in TEHRAN, IRAN 2018 ” (43 min) na YOU TUBE -i kilku innych: -że IRAŃCZYCY będą kochali tylko SZOJGU i PIESKOWA -w końcu TETEOHINNAM natchnie serce DMITRIJA PIESKOWA wielką Odwagą i TETEOHINNAM to Jego mianuje NOWYM WŁADCĄ czy CAREM ROSJAN, UKRAIŃCÓW, Białorusinów !!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael zaatakował Gazę

Izraelska armia zaatakowała strefę Gazy pod pretekstem przeciwdziałania zagrożeniom ze str…