Site icon Portal informacyjny STRAJK

Arabia Saudyjska: czy uda się uratować kobietę przed ukamienowaniem?

Dzięki międzynarodowym naciskom udało się powtórnie otworzyć sprawę obywatelki Sri Lanki, która została skazana na śmierć za cudzołóstwo.

facebook.com/Stop stoning women – global campaign

Apelacja, wniesiona przez kobietę, została rozpatrzona pozytywnie, przede wszystkim dzięki naciskom lankijskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Minister Mangala Samaraweera osobiście interweniował u saudyjskiego ambasadora na Sri Lance, prosząc o łaskę dla skazanej Lankijki. – Uważamy, że to duże zwycięstwo – mówił wiceminister Harsha de Silva o decyzji saudyjskiego sądu. Podkreślił też, że wszystkie koszty ponownego otwarcia sprawy i obsługi prawnej pokryte zostaną z budżetu Sri Lanki oraz że zrobi wszystko, żeby wyrok został zmieniony.

45-latka, mężatka z dwójką dzieci, przyjechała do Arabii Saudyjskiej do pracy jako pokojówka. Mężczyzna, z którym miała romans – również Lankijczyk – został skazany „tylko” na sto batów. Ona, jako że jest kobietą, na śmierć przez ukamienowanie.

Represje karne i okrutne traktowanie imigrantek ekonomicznych są w Arabii Saudyjskiej normą. W 2013 roku głośna była sprawa innej Lankijki, 24-letniej Rizany Nafeek. Kobieta została oskarżona i uznana za winną zabójstwa 4-miesięcznego dziecka, którym się opiekowała. Nafeek twierdziła, że doszło do wypadku, jednak zamożna rodzina, u której pracowała, upierała się, że opiekunka umyślnie udusiła dziecko. Policja torturami wymusiła na kobiecie przyznanie się do winy; Lankijka została stracona przez ścięcie w 2007 roku.

W Arabii Saudyjskiej pracuje ok. 1,5 mln pokojówek, sprzątaczek i opiekunek, głównie z biedniejszych, azjatyckich krajów – Indonezji, Indii, Sri Lanki czy Nepalu. Wiele z nich trafia do domów, gdzie traktuje się je jak niewolnice. Są poddawane regularnej przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej. Państwo traktuje je jak ludzi drugiej kategorii. W razie jakiegokolwiek podejrzenia o konflikt z prawem są na przegranej pozycji – ich zeznania, również ze względu na barierę językową, nie są brane pod uwagę, policja traktuje je brutalnie i wymusza przyznanie się do winy. Według „Observera” w 2013 roku na egzekucje czekało 45 migrantek, pracujących wcześniej jako pokojówki.

Exit mobile version