Eseistka Naomi Klein, muzyk Peter Gabriel, grupa Massive Attack, reżyser Ken Loach, aktor Viggo Mortensen Jr., poeta Taha Adnan, muzyk Roger Waters i ponad 250 innych artystów z całego świata domaga się w specjalnym, wielojęzycznym liście otwartym zakończenia oblężenia Gazy przez Izrael w kontekście kryzysu epidemiologicznego, by uniknąć katastrofy w „największym więzieniu pod gołym niebem na świecie”.

Palestyńscy wolontariusze przeciw epidemii, Strefa Gazy. twitter

Od rozpoczęcia izraelskiej blokady Strefy Gazy w 2007 r. armia okupująca Palestynę trzy razy zbrojnie napadła na wąski pas ziemi, gdzie mieszka ponad 2 miliony osób, głównie uchodźcy, a naloty i bombardowania izraelskie są tam niemal codziennością. To najuboższe getto Bliskiego Wschodu, gdzie już niemal 80 proc. mieszkańców nie może przeżyć bez pomocy żywnościowej. „Już dawno przed obecnym kryzysem szpitale Gazy nie miały podstawowych sprzętów i lekarstw z powodu blokady izraelskiej. (…) Nacisk międzynarodowy jest konieczny, by życie w Gazie stało się możliwe i godne. Blokadę należy natychmiast znieść.” – apelują sygnatariusze.

Podkreślają, że ONZ przewidywała wcześniej, że palestyńska Strefa „nie będzie nadawała się do życia w roku 2020”. Teraz, wraz z kryzysem sanitarnym na świecie, mieszkańcy „są skonfrontowani ze śmiertelnym zagrożeniem w największym więzieniu pod gołym niebem na świecie.”

„To, co dzieje się w Strefie Gazy, jest testem na sumienie ludzkości. Popieramy wezwanie Amnesty International do wszystkich rządów świata o nałożenie na Izrael embarga militarnego, dopóki nie będzie w pełni szanować obowiązków wypływających z prawa międzynarodowego” – dodają sygnatariusze.

Żaden artysta z Polski nie podpisał listu.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ostatnie zdanie jest dramatyczną emanacją stanu tzw. „polskiego ducha” i intelektu. Rządy faktyczne od 15 lat prawicy, a takaż medialna propaganda i narracja od 3 dekad, zryły totalnie tut. berety. Człowieczeństwo i humanizm „wyparowały”.

  1. Ależ nie!
   Panie Radziu!
   Nie rozumie pan jednego. Te nasze ,,gwiazdki” 20-rzędu wielkości, stosują się do praw mimikry aby trwać! Bo to jedno im naprawdę dobrze wychodzi (dopasowywanie się do aktualnego koloru ściany, aby broń bobrze się niczym nie odróżniać! Bo panie wychylanie się bywa groźne dla stanu posiadania!
   Polacy w swej masie przekaz medialny traktują jak brzęczenie much. Świadczą o tym chociażby badania opinii publicznej, która nadal w większości ma odmienne zdanie o PRL od obowiązującej od 89 narracji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…