Nagłe zasłabnięcia i bóle głowy – „hawańska” choroba dyplomatów USA wróciła w Wiedniu. Amerykański rząd właśnie rozpoczął śledztwo w sprawie serii wypadków sanitarnych w swej wiedeńskiej ambasadzie, bardzo podobnych do tych z lat 2016-2017, do których miało dochodzić w ambasadzie na Kubie. Podejrzewano  wówczas, że Kubańczycy dokonują niewidzialnych i niesłyszalnych „ataków dźwiękowych” za pomocą pulsujących mikrofal, które powodują „mgłę mózgową” wysłanników Waszyngtonu.

Według doniesień BBC, „mgła mózgowa” miała opanować ponad dwudziestu amerykańskich pracowników ambasady w Wiedniu, a zjawisko zaczęło się w styczniu, wraz z objęciem władzy w Waszyngtonie przez Joe Bidena. Od tej pory amerykańscy dyplomaci w Wiedniu „głupieją” i źle wykonują swoje obowiązki, tak samo jak kiedyś w Hawanie. Władze kubańskie zdecydowanie zaprzeczyły wtedy jakimkolwiek „atakom dźwiękowym”, ale obustronne stosunki mocno się pogorszyły. Amerykanie nie oskarżają tym razem rządu austriackiego.

Austriackie ministerstwo spraw zagranicznych zapewniło, że „pracuje wspólnie z władzami amerykańskimi”, by wyjaśnić tajemniczą aferę, gdyż jest „zakłopotane” trudnościami mózgowymi Amerykanów z ambasady w Wiedniu. Stolica Austrii, ze względu na mieszczące się tam instytucje międzynarodowe jest nazywana „miastem szpiegów”, ale którzy mieliby chęć zaszkodzenia Ameryce? Od kilku miesięcy w Wiedniu odbywają się (zawieszone teraz do sierpnia) negocjacje w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na temat układu atomowego z Iranem.

Interesuje się nimi wiele państw, zarówno tych, które chciałyby wznowienia układu zerwanego przez prezydenta Trumpa na prośbę izraelską, jak i tych, które są ciągle mu przeciwne. New Yorker, który pierwszy ujawnił powrót „choroby hawańskiej” w Wiedniu twierdzi, że trudno na razie wysuwać konkretne oskarżenia. Wcześniej, czy później one padną, gdyż musi znaleźć się jakieś wyjaśnienie „głupienia” amerykańskich dyplomatów.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zełenski: Polacy dostaną „specjalne prawa”

Po wizycie Andrzeja Dudy w Kijowie i wystąpieniu polskiego prezydenta przed parlamentem, W…