Od 2019 r. Austria dołączy do państw europejskich, w których związki małżeńskie mogą zawierać także pary homoseksualne. Sąd Konstytucyjny w Wiedniu orzekł, że utrzymanie dotychczasowych przepisów byłoby dyskryminacją.

Rejestrowane związki partnerskie osób tej samej płci funkcjonują w Austrii od 2010 r., ale małżeństwo rezerwowano dla par mężczyzny i kobiety. Dziś jednak Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył skargę dwóch kobiet, lesbijek, którym odmówiono zarejestrowania się w celu zawarcia ślubu cywilnego. I uznał, że uzależnianie prawa do małżeństwa od orientacji seksualnej jest dyskryminacją.

Oznacza to, że w końcu 2018 r. zostaną zniesione wszystkie przepisy, które do tej pory uniemożliwiały zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci. Może tak się stać jeszcze wcześniej, jeśli rząd uzna sprawę za priorytetową i podejmie natychmiast prace w kierunku wdrożenia zmian. Nawet jeśli tak nie postąpi – w końcu mamy do czynienia z gabinetem prawicowym – to z końcem przyszłego roku prawo uznane za dyskryminujące po prostu straci ważność z automatu, z ustawy regulującej zawieranie małżeństw znikną słowa „związek mężczyzny i kobiety”. Nie zostanie natomiast zniesiona możliwość zawierania związków partnerskich, zarówno przez pary homo-, jak i heteroseksualne.

Stowarzyszenia LGBT z Austrii przyjęły decyzję z radością. – To dla nas szczęśliwy dzień. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że ktoś w końcu zauważył nasze prawa. To wielki krok i wielki dzień dla całej naszej społeczności – powiedział Christian Hoegl z Homoseksualnej Inicjatywy Wiednia. Świętują również międzynarodowe organizacje walczące z dyskryminacją motywowaną orientacją seksualną.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Teraz najwyższy czas zaprzestać także prześladowania starszych panów i pań, którzy kochają szczerze i ponad wszystko kochać się z dziewicami i młodzieniaszkami do lat 13-15.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Chaos w rządzie. Sprawa szkaradnego zamku w Puszczy Noteckiej pozbawi posady wojewodę?

Szef MSWiA Mariusz Kamiński chce odwołania wojewody wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka. …