Wczoraj odbyła się premiera autobiografii Jarosława Kaczyńskiego „Porozumienie przeciw monowładzy. Z dziejów PC”. Prezes PiS dowodzi w niej, że niemal sami z bratem obalili poprzedni ustrój.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński / wikimedia commons
Prezes PiS Jarosław Kaczyński / wikimedia commons

Książka zawiera różne przemyślenia prezesa partii rządzącej dotyczące założonego w 1990 roku ugrupowania Porozumienie Centrum oraz ogólne refleksje dotyczące meandrów bieżacej polityki. Podczas spotkania promocyjnego Jarosław Kaczyński stwierdził, że „gdyby nie jego brat, to cały ten nurt, który się przeciwstawiał postkomunizmowi nie mógłby powstać”. Wczorajsza wypowiedź prezesa wygenerowała kolejną falę memów w internecie: pojawił się na nich Jarosław Kaczyński wyprowadzający kręgowce na ląd, Jarosław Kaczyński w gronie Beatlesów, a także Jarosław Kaczyński w kosmosie – zamiast Łajki.

–  Współczesna opozycja jest w „ślepym zaułku”. Naszą siłą było to, że diagnoza sytuacji w Polsce, o którą się opieraliśmy, była jedyną słuszną. Diagnoza, którą stawiają dziś nasi przeciwnicy, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością – dodał Kaczyński, nawiązując do niedawnych słów Adama Michnika o stopniowym zalewaniu Polski przez „brunatną falę”

Autobiografia Jarosława Kaczyńskiego może być gratką dla łowców nieścisłości faktograficznych w dziejach najnowszych. Kaczyński wraca m.in. do wspomnień o początkach działalności politycznej braci w „subiektywnym ujęciu” – i sugeruje, że to jego brat Lech, a nie Wałęsa – był prawdziwym liderem „Solidarności”. Przez zdradzenie tych nieznanych szerzej faktów zamierzał, jak twierdzi, pokazać czytelnikom „kawałek polskiej historii”, którą obserwował z bliska.

– Mam nadzieję, że uniknąłem tych elementów, które może nawet gdzieś tam w sercu mam, bo bywałem atakowany i różnego rodzaju niechęci z tego powodu powstały, ale starałem się właśnie, żeby tej żółci w tej książce nie było, żeby opisywać różne wydarzenia z próbą zrozumienia także tej drugiej strony, w szczególności wtedy, jeżeli to chodziło o spory wewnątrz naszego obozu – wyznał autor, zapewniając, że napisał książkę z dobrą wolą i liczy na to, że adwersarze polityczni odniosą się do zawartych w niej informacji. Niedawno ukazała się również biografia jego zmarłego brata, napisana w hagiograficznym tonie i zawierająca autorskie poprawki prezesa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Obalili PO/PSL, a nie „komunę”. Na „komunie” to się uwłaszczyli!
    Do refleksji!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Putin ogłosił częściową mobilizację. Krok ku wielkiej wojnie? [akt.] Protesty w rosyjskich miastach

Prezydent Rosji w swoim dzisiejszym porannym wystąpieniu (8 rano czasu warszawskiego) ogło…