Pracownicy i pracownice Avon Distribution chcą pracować po osiem godzin dziennie i brać nadgodziny tylko wtedy, gdy się na to zgodzą. Walka o te podstawowe prawa toczy się właśnie w Garwolinie, 17-tysięcznym miasteczku na Mazowszu.

Pod Garwolinem spółki Avon Distribution i Avon Operation zatrudniają ok. 1700 osób, w znacznej części kobiet. Praca zorganizowana jest na dwie zmiany, w systemie równoważnym, z rocznym okresem rozliczeniowym, co oznacza, że przez część tygodni w roku pracuje się przez kilka dni po dwanaście godzin dziennie.

W takim właśnie wymiarze odbywała się praca od 12 do 15 czerwca. W niedzielę 16 czerwca praca w takim wymiarze była nieobowiązkowa, ale już od poniedziałku przedstawiciele pracodawcy zażądali, by cała załoga znowu wyrabiała tzw. „dwunastki”. Osobom, które w upalne dni nie chciałyby pracować przez dwanaście godzin, grożono naganą – relacjonują członkowie komisji Inicjatywy Pracowniczej w Avon Distribution Polska w rozmowie z Portalem Strajk.

21 czerwca czara goryczy się przelała. Gdy po raz kolejny padło żądanie pozostania w pracy na nadgodziny, niemal cała zmiana solidarnie opuściła zakład pracy.

Avon był zmuszony uprzedzić klientów, że złożone niedawno zamówienia będą realizowane z opóźnieniem. Firma zapewniała przy tym, że wynika to z troski o pracowników garwolińskiego Centrum Dystrybucyjnego, których przy takich temperaturach Avon nie chce narażać na potencjalnie niebezpieczny wysiłek fizyczny. Według aktywistów IP w zakładzie wyjaśnienie takie mija się z prawdą, skoro w poprzednich dniach kierownictwo centrum nie widziało żadnego problemu w systematycznym wymuszaniu nadgodzin.

– Pracownicy żądają od pracodawcy prawdomówności, przywrócenia im ośmiogodzinnego czasu pracy, który normalnie funkcjonował w poprzednim roku oraz dobrowolnych godzin nadliczbowych, które też funkcjonowały w minionym roku, zamiast nadgodzin narzucanych pod groźbą represji. Jeśli pracodawca nie spełni powyższych postulatów, nie zmniejszy presji i nie poprawi warunków naszej pracy, powinien liczyć się z ryzykiem kolejnych opóźnień w realizacji zamówień – to fragment stanowiska komisji Inicjatywy Pracowniczej, udostępnionego Portalowi Strajk. Związkowcy podkreślają, że rozważają wejście w spór zbiorowy dotyczący warunków pracy w Avon.

Inicjatywa Pracownicza działa w Avon Distribution Polska pod Garwolinem od kwietnia tego roku.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. I to jest działanie we właściwym kierunku! Ponadto wyjście z protestem i oskarżeniami do mediów, bo tego boi się każdy koncern.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zamach na Donalda Trumpa

W sobotę (o 1.00 w nocy w niedzielę czasu polskiego), podczas mityngu Donalda Trumpa w mie…