„Karabach to Azerbejdżan!”, „Mobilizacja!” – dziesiątki tysięcy mężczyzn wyszły na ulice Baku, mimo zakazu związanego z epidemią, by domagać się ofensywy wojskowej przeciw sąsiedniej Armenii i odebrać Górny Karabach, region, który w 1991 r. z pomocą Armenii odłączył się od Azerbejdżanu. Tymczasem, po kilku dniach strzelaniny, na granicy między obu krajami zapanował nerwowy spokój.

Ormianie zniszczyli kilka pozycji azerskich przy granicy. asiatimes

Manifestacja w Baku była bardzo gwałtowna: część uczestników zaatakowała parlament, co wywołało równie gwałtowną reakcję policji. Manifestantów usunięto z budynku w środku minionej nocy, a tłum rozpędzono działkami wodnymi i pałowaniem. Nocna bitwa w mieście miała miejsce po trzydniowej bitwie granicznej między obu krajami, która przyniosła co najmniej 16 ofiar śmiertelnych, wśród których znalazł się azerski generał.

Oba kraje obciążają się nawzajem odpowiedzialnością za rozpoczęcie wymiany ognia w ostatnią niedzielę. Dziś ministrowie obrony Armenii i Azerbejdżanu ogłosili, że minionej nocy już nikt nie strzelał. Zawarto tymczasowy, nieoficjalny rozejm obowiązujący od północy między wtorkiem a środą. Wcześniej do przerwania ognia wezwały Stany Zjednoczone, Rosja i Unia Europejska. 30 lat mediacji z udziałem tych potęg niewiele dały. Azerbejdżan regularnie wygraża Ormianom zbrojnym odebraniem Karabachu.

Bogaty w ropę Azerbejdżan wydaje na swą armię więcej niż wynosi całość rocznego budżetu Armenii, lecz Ormianie zawarli z Rosją sojusz obronny, który powstrzymuje Azerów przed ofensywą. Ci ostatni są popierani z kolei przez Turcję, która – przynajmniej póki co – nie ma zamiaru zadzierać z Rosją. W latach 90 ub. wieku wojna między obu krajami pochłonęła ok. 30 tys. ofiar, nie przynosząc żadnego trwałego rozwiązania.

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. -CIA -nie próżnuje !! -Amerykański Kongres -nie próżnuje ! -Amerykanie znowu -tak atakują -tak poniżają ROSJAN -na różnych frontach -wykorzystując do tego swoje tak opłacane dolarami amerykańskie agentury -swoich agentów w różnych krajach !! -Kiedyś -na końcu -to tak się skończy: -Wyparowaniem i Spaleniem bardzo wielu Miast Stanów Zjednoczonych -KIEDY -TA -taka ANIELSKA CIERPLIWOŚĆ ROSJAN -ONA -się kiedyś w końcu wyczerpie -i WTEDY -to ROSJANIE -będą już odtąd wtedy: -tacy bogaci, -tacy radośni i tak szczęśliwi -ale na razie: -AMERYKAnie -znowu tak atakują i atakują -a -PUTIN -ROSJAN: -tak poddaje -i tak poddaje -i tak poddaje !! -i -tak -poniża Rosjan i tak poddaje !! -No i to: -Samo-poddawanie się ROSJAN -na wszystkich frontach -ONO -wydaje się: -nie mieć żadnego końca !! -Tak się wydaje: -że: ” -ROSJANIE -zawsze się będą tak poddawali i poddawali !! ” -już tak na zawsze ! ” „i -tak na stale !! „

  2. I znowu w ty nagorny knajpie karabachi siem rozleźli… No kuniec śfiata pani Popiołkowa! :-D

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Seria zabójstw politycznych w Meksyku. Mafia przeciw lewicy

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Meksyku doszło do 64 morderstw działaczy społecznych …