Co najmniej 63 osoby zginęły w wyniku eksplozji samochodu pułapki na targowisku w tzw. Mieście Sadra, dzielnicy zamieszkanej prawie wyłącznie przez szyitów. Państwo Islamskie siejąc terror chce podsycić wojnę pomiędzy wyznawcami obu odłamów islamu w Iraku.

Dzisiejsza masakra jest kolejnym aktem terroru w irackiej stolicy w ostatnich kilkunastu dniach. 30 kwietnia w zamachu zginęło 20 osób, trzy dni później wybuch bomby pozbawił życia kolejne 18. Wczoraj zaś w północnej części miasta dżihadyści zamordowali 10 osób.  W każdym z przypadków ofiarami byli głównie szyici.

Bojownicy z Państwa Islamskiego, którzy w ostatnich miesiącach doznali wielu porażek w bezpośrednich starciach z siłami rządowymi Iraku, Syrii oraz oddziałami kurdyjskimi, skoncentrowali się na uderzeniach terrorystycznych, które podtrzymują lęk społeczny przed ich organizacją. Dodatkowo zaś utrwalają jeszcze antagonizm między ludnością szyicką, której przedstawiciele tworzą obecnie rząd, a sunnitami.

 

Większość z ostatnich zamachów w Bagdadzie miała miejsce w tzw. Mieście Sadra – ubogiej dzielnicy szyickiej noszącej imię ajatollaha Muhammada Sadika as-Sadra. Nazwę tę nadał jej jego syn Muktada – jeden z najważniejszych szyickich duchownych w Iraku, przywódcy organizacji Armia Mahdiego, która w latach 2004-2008 prowadziła walkę zbrojną przeciwko obecności amerykańskich okupantów. Po podpisaniu układu pokojowego, al-Sadr prowadzi działalność polityczną na poziomie parlamentarnym. Duchowny jest patronem Ruchu Sadrystowskiego, który podczas ostatnich wyborów wprowadził do 328 osobowego irackiego parlamentu 34 deputowanych, a ostatnio odgrywał główną rolę podczas protestów przeciwko korupcji, z jaką nie daje sobie rady rząd Hajdara al-Abadiego.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Atak terrorystyczny w centrum Damaszku. Nie żyje 14 syryjskich żołnierzy

W centrum Damaszku terroryści zdetonowali dwa ładunki wybuchowe powodując eksplozję autobu…