Duchowy przywódca polskich neoliberałów zabrał głos w sprawie sytuacji w Grecji i propozycji uszczelnienia systemu podatkowego, złożonej przez PiS. Jego zdaniem ukrócenie działalności firm, które wyprowadzają zyski za granice, ściągnie na nasz kraj nieszczęście i kłopoty podobne do tych, z którymi borykają się Ateny.

wikipedia commons
wikipedia commons

Ze wszystkich wypowiedzi Leszka Balcerowicz, ta z pewnością zostanie zapamiętana jako jedna z najbardziej zadziwiających. Szef Forum Obywatelskiego Rozwoju był dziś rano gościem radiowej Jedynki. Tryskał dobrym humorem mówiąc o wynikach głosowania w greckim parlamencie. Najwyraźniej upokorzenie tamtejszego społeczeństwa drakońskimi cięciami sprawiło Panu Leszkowi wyjątkową przyjemność. Na fali ogólnego (samo)zadowolenia postanowił zbudować pomost pomiędzy tragedią nad Akropolem, a sytuacją w Polsce, odnosząc się do propozycji Beaty Szydło, kandydatki PiS na premiera, która zasygnalizowała niedawno, że Polska potrzebuje uszczelnienia systemu podatkowego, co mogłoby przynieść budżetowi państwa ok. 50 mld złotych. Balcerowicz dostrzega w tej propozycji wielkie zagrożenie. Uważa, że kiedy uniemożliwimy dużym firmom okradanie polskiego społeczeństwa poprzez księgowanie zysków w rajach podatkowych, podzielimy niechybnie los Grecji.

Przypomnijmy – jedną z przyczyn powstania greckiego długu był dziurawy system podatkowy. Szczególnie wielki biznes, w tym najbardziej dochodowy sektor gospodarki – branża armatorska, bezczelnie unikał płacenia jakichkolwiek podatków. M.in. z tego powodu Ateny musiały się zadłużać. Można więc śmiało postawić tezę, że zwiększenie ściągalności podatków w jakimkolwiek kraju nie tylko nie przybliży, ale radykalnie oddali niebezpieczeństwo powtórki casusu greckiego.

Oczywiście, można uznać Leszka Balcerowicza za ostatniego przyzwoitego kabareciarza, a jego analizy potraktować z uznaniem jako dobre gagi, jednak są momenty, kiedy występy tego żartownisia stają się po prostu niesmaczne.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Dlaczego artykuł nie jest rzeczowy tylko obraźliwy? Już myślałem, że znalazłem dobre źródło rzeczowych i niezależnych informacji, ale myliłem się, z niezależnością to nie ma nic wspólnego. Znowu przeciąganie racji na jedną ze stroną.

  2. Jestem dumny,że mój kolega dał Balcerowiczowi w dziób tortem czego gratulowali mu potem nawet policjanci na przesłuchaniu.

  3. Nie namawiam nikogo do przemocy, ale znajac przeszlosc tego typa i bezczelnosc w wypowiedziach na przestrzeni ostatnich lat, dziwie sie bardzo, ze nie powstala jeszcze jakas ultralewicowa bojowka, ktora zrobila by porzadek z takimi indywiduami i tym podobnymi jak Maria Antonina polskich mediow. Bo to juz przechodzi ludzkie pojecie.

  4. A jego jeszcze ktoś bierze serio? Na mnie robi wrażenie poważnie zaburzonego psychicznie.
    Może poszukałby recepty na oddłużenie swojego pracodawcy. Na przykład zrzekając się premii, czy części dodatków …

  5. A ja myślę, ze plan Balcerowicza bardzo pomógłby Grecji. Gdyby tak te firmy obłożyć balcerowiczowską dywidendą a ich prezesów popiwkiem…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…