Marian Banaś

Prawo i Sprawiedliwość nadal bezradne w starciu z „Pancernym Marianem”. Prezes NIK wydał dziś oświadczenie,  z którego wynika, że nie tylko nie zamierza składać rezygnacji, ale domaga się również zaprzestania ataków na jego osobę. Tymczasem Lewica zamierza wciąż sprawę w swoje ręce i zafundować Banasiowi Trybunał Stanu.

Środa zaczęła się od kolejne komunikatu Mariana Banasia, który z pewnością nie zadowoli decydentów z Nowogrodzkiej. – Byłem gotów złożyć rezygnację z urzędu szefa NIK, jednak z przykrością stwierdziłem, że moja osoba stała się przedmiotem brutalnej gry politycznej – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej Izby. Szef NIK podkreślił też, że Izba jest jednym z najważniejszych urzędów państwowych, który cieszy się autorytetem. – Jako prezes NIK nie mogę pozwolić, by Izba stała się przedmiotem politycznych rozgrywek i targów – dodał.

A więc wszystko jest klarowne – prezes NIK rezygnować ani myśli. Co zrobi w tej sytuacji PiS? Wygląda na to, że nie ma pomysłu. Musimy poczekać na wyniki śledztwa i zastanowić się też, czy są jakieś inne możliwości prawne ws. odwołania go – stwierdził i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Najnowsze doniesienia skomentował Władysław Kosiniak-Kamysz. – Odwołanie prezesa NIK Mariana Banasia jest zadaniem PiS, a nie opozycji, to nie opozycja powołała Banasia – podkreślił szef PSL.  – To oni sobie to zgotowali – dodał. – Ten konflikt już jest zły dla państwa, bo funkcjonowanie jednej z najważniejszych instytucji, jaką jest NIK, jest skupione na relacjach z partią rządzącą, a nie prowadzeniu kontroli państwowych – powiedział przywódca ludowców, dodając, że jego formacja nie zamierza wspierać pomysłów typu zmiana konstytucji, aby wspomóc doraźnie rząd.

W podobnym tonie wypowiada się KO. „Nie nabierajmy się na pisowski teatr wokół Banasia. Prezes PiS z całą świadomością skierował go do NIK, aby zniszczyć tę instytucję. Jak Macierewicza do wojska, jak minister Zalewską do edukacji, jak Kuchcińskiego do Sejmu. Ludzie precyzyjnie dobrani do destrukcji. Tylko to” – napisał na Twitterze Tomasz Siemoniak. poseł PO.

Konkretny pomysł na rozwiązanie sprawy na już gotowy Lewica. Szef klubu Krzysztof Gawkowski zakomunikował, że jego formacja chce bronić wiarygodności państwa i konstytucji. – W dniu dzisiejszym zwrócimy się do innych klubów parlamentarnych, aby podpisały się pod wnioskiem o Trybunał Stanu dla pana prezesa Mariana Banasia – ogłosił poseł na konferencji prasowej w Sejmie.

– To, co dzieje się w jednej z najważniejszych instytucji państwa – w Najwyższej Izbie Kontroli – zamieszanie, które jest wywołane tym, że na czele tej instytucji stoi potencjalny przestępca, nie może pozostawać bez reakcji – podkreślił Gawkowski. – Prawo i Sprawiedliwość ma odpowiednią większość w parlamencie, żeby sami mogli podjąć próbę odwołania pana prezesa Banasia w związku z przedstawieniem wniosku o Trybunał Stanu. Do dzisiaj to się nie wydarzyło – dodał polityk.

Gawkowski podkreślił, że Lewica nie będzie czekała dłużej; zapowiedział, że jeszcze w środę zwróci się o poparcie wniosku do przewodniczących klubów Koalicji Obywatelskiej i PSL-Kukiz’15. – Lewica zrobi wszystko, żeby pan Marian Banaś opuścił stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli – podkreślił poseł.

Beata Maciejewska, wiceszefowa klubu Lewicy zauważyła, że obywatele mają dość atmosfery tajności wokół afery Banasia. Przypomniała, że Lewica złożyła już tydzień temu wniosek o odtajnienie raportu CBA w tej sprawie. Dodała, że na Konwencie Seniorów złożony zostanie wniosek o to, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu pojawił się raport premiera Mateusza Morawieckiego o sprawie prezesa NIK. – Nie może być tak, że parlamentarzyści, obywatele i obywatelki nie wiedzą, co się w tej sprawie dzieje, że wszystko jest utajnione, oprócz tego, że mamy wiedzę, że na czele jednej z najważniejszych instytucji w państwie stoi osoba, wobec której są ogromne zarzuty – zaznaczyła posłanka.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Piotruś-Pan miast klepać po klawiaturze co mu do kiepeły wleci powinien chyba troszku poczytać o tem NIK-u. Pozbycie się prezesa tej instytucji (jeżeli nie zostanie on skazany prawomocnym wyrokiem) jest praktycznie niemożliwe bez złamania kilku ustaw. Tak zabezpieczono NIk i stanowisko prezesa przed zakusami zmienionej władzy ustawodawczej. I jak trafił się koleś, któremu jak wielu innym przed nim wydawało się, że jest sprytniejszy od izby skarbowej – to mamy wtopę po całości. Dopóki sąd go nie skażę – nie ma możliwości odwołania – poza oczywiście złożeniem przezeń rezygnacji. I tu zabezpieczenie przed machinacjami okazało się twierdzą nie do zdobycia.
  I Piotruś-Pan może sobie dokazywać wzorem Cejrowskiego kopiąc ogryzający paluchy ze złości PiS. Zapytam grzecznie – etycznie to tak? Jedyną winą Wodza i reszty jest pochopna decyzja o mianowaniu tego cwaniaka na takie stanowisko.

  1. Oj „uciśnione” sądy w przenajświętszej III RP mielą tak powoli, że Banasiowi długo nie stanie się krzywda — rok nie mogą stwierdzić czy zabójca Adamowicza normalny jest czy nie, 11 latek potrzebowały aby uwolnić od wszelkich zarzutów niejakiego Szeremietiewa który był vice MONem za Olszewskiego, do dziś do końca nie osądziły męża Górniakowej, ponad trzy lata trzymali w areszcie tymczasowym Piskorskiego a jeszcze nie widać początku procesu, itp……………..
   Banaś może spać spokojnie.
   Pozdrawiam kolegę i mam taki pomysł abyśmy ze względu na coraz gorszy stan zdrowia Pietrka zaczęli mu słodzić i przytakiwać w komentarzach — i co kolego Skorpion pomożecie?

  2. Skąpsionie, przecież sądy są w lepkich rencach Partii. No to w czym problem ze skazaniem kolesia w ciągu jednej nocy?
   I kolejny raz: jakiego haka ten koleś ma na Prezia, że Prezio boi się go wykopać?

 2. Poczytaj Pietrek wpisy twoich wiernych fanów pod swoim przeszłym artykułem o Banasiu, nie chce mi się powtarzać bo jak ty się chłopie na coś uprzesz………………..

  Pewne syndromy chorobowe można Piotrze leczyć………………….

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Homofobicznym gminom pod rozwagę: NSA unieważnił uchwałę nienawiści

Rada Gminy Serniki 21 czerwca 2019 roku podjęła uchwałę, mającą formę deklaracji o nazwie …