Znany uliczny artysta Banksy szokuje swoją najnowszą wystawą „Dismaland”. W groteskowym parku rozrywki można zobaczyć dzieła krytykujące kulturę masową, konflikt palestyńsko-izraelski czy stosunek świata zachodniego do problemu imigracji.

www.dismaland.co.uk
www.dismaland.co.uk

Określany jako „park rodzinnej rozrywki nieodpowiedni dla małych dzieci” straszy w nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej Weston-super-Mare. Wygląda jak upiorna wersja zamku Disneya. Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowe, projekt będzie festiwalem sztuki, rozrywki i wysokiej klasy anarchizmu. W środku poza dziełami sztuki funkcjonuje kino czy „partyzancka wyspa”, której celem jest uhonorowanie sztuki partyzanckiej.

Jeff Gillette, jeden z artystów, którego dzieła będą prezentowane na tej szczególnej wystawie,  pozycjonuje postacie Disneya w slumsach i na wysypiskach. – Są tak bardzo obecne, stanowią tak dużą część kultury i symbolizują tak wiele. Nie jest trudno z nimi zadzierać – tłumaczy.

Projekt trzymany był w tajemnicy. Mieszkańcom nadmorskiego kurortu mówiono, że na terenie starego kąpieliska kręcony jest film. W „Dismaland” znajdują się dzieła 50 artystów z 17 krajów. Wszystkie odnoszą się do współczesnego świata. Łączy je brak szacunku dla kultury masowej.

Najwięcej kontrowersji wywołuje dzieło Banksy’ego przedstawiające Kopciuszka jako ofiarę wypadku. Dookoła wywróconej karety z dyni artysta ustawił paparazzich, których blaski fleszy oświetlają zwłoki. Brytyjskie media grzmią z oburzenia, gdyż tragedia Kopciuszka wygląda podobnie do wypadku, w którym zginęła księżna Diana. Wystawa będzie czynna przez sześć tygodni.


Banksy to artysta uliczny, działacz polityczny, reżyser i malarz, wystawiający swoje instalacje od Londynu po Gazę. Jego satyryczne dzieła sztuki krytykujące kapitalizm, chciwość, polityków, korporacje i kulturę masową przyniosły mu międzynarodowy sukces.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Banksy to marka niewiele różniąca się od korporacji. Człowiek ten sprzedaje swe prace buntownikom ze zlotymi kartami za setki tysiecy dolarów .
  Bill Gates jeden z najbogatszych ludzi swiata (40 miliardów dolarów) ma hojny gest mecenasa co nie przeszkodziło mu w nieuczciwym zmonopolizowaniu rynku jego produktem Microsoft
  Banksy jest nastawiony na kretywnosc która przynosi pieniądze i szokuje
  Czy dla nas maluczkich zostało miejsce na własne zdanie w tym globalnym cyrku nastawionym na zysk?
  Dziś ludzkie zwłoki moga stac się produktem i sztuką na ktorej można zbic fortunę!
  Dobrze że ów sztukmistrz mimo zarabiania pieniędzy zostawił furtke na krytykę tego upadającego ,podlego swiata.

  1. Edek czuwa, Edek radzi. Edek nigdy Was nie zdradzi!

  2. Pedofile, narkomani, sztukmistrze… A tu – na wyciągnięcie dłoni – GŁODNE DZIECI !

  3. Baronie pewnie masz za złe że znów „zafajdałem”taki zacny temat.
   Dobrze jednak ze kultura masowa bierze się za szokowanie biedą i ubóstwem.
   Wszyscy wieszali psy a ja zawsze stałem w obronie Chumbawamby ,Green Day czy RATM .Lepszy komercyjno-swiadomy kop w tyłek
   niż nudne wyjce o niespełnionej miłości…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael kazał ewakuować drugie co do wielkości miasto Strefy Gazy

Do Chan Junus (ang. Khan Younis) drugiego co do wielkości miasta w Strefie Gazy, uchodźcy …