Znany uliczny artysta Banksy szokuje swoją najnowszą wystawą „Dismaland”. W groteskowym parku rozrywki można zobaczyć dzieła krytykujące kulturę masową, konflikt palestyńsko-izraelski czy stosunek świata zachodniego do problemu imigracji.

www.dismaland.co.uk
www.dismaland.co.uk

Określany jako „park rodzinnej rozrywki nieodpowiedni dla małych dzieci” straszy w nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej Weston-super-Mare. Wygląda jak upiorna wersja zamku Disneya. Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowe, projekt będzie festiwalem sztuki, rozrywki i wysokiej klasy anarchizmu. W środku poza dziełami sztuki funkcjonuje kino czy „partyzancka wyspa”, której celem jest uhonorowanie sztuki partyzanckiej.

Jeff Gillette, jeden z artystów, którego dzieła będą prezentowane na tej szczególnej wystawie,  pozycjonuje postacie Disneya w slumsach i na wysypiskach. – Są tak bardzo obecne, stanowią tak dużą część kultury i symbolizują tak wiele. Nie jest trudno z nimi zadzierać – tłumaczy.

Projekt trzymany był w tajemnicy. Mieszkańcom nadmorskiego kurortu mówiono, że na terenie starego kąpieliska kręcony jest film. W „Dismaland” znajdują się dzieła 50 artystów z 17 krajów. Wszystkie odnoszą się do współczesnego świata. Łączy je brak szacunku dla kultury masowej.

Najwięcej kontrowersji wywołuje dzieło Banksy’ego przedstawiające Kopciuszka jako ofiarę wypadku. Dookoła wywróconej karety z dyni artysta ustawił paparazzich, których blaski fleszy oświetlają zwłoki. Brytyjskie media grzmią z oburzenia, gdyż tragedia Kopciuszka wygląda podobnie do wypadku, w którym zginęła księżna Diana. Wystawa będzie czynna przez sześć tygodni.


Banksy to artysta uliczny, działacz polityczny, reżyser i malarz, wystawiający swoje instalacje od Londynu po Gazę. Jego satyryczne dzieła sztuki krytykujące kapitalizm, chciwość, polityków, korporacje i kulturę masową przyniosły mu międzynarodowy sukces.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Banksy to marka niewiele różniąca się od korporacji. Człowiek ten sprzedaje swe prace buntownikom ze zlotymi kartami za setki tysiecy dolarów .
  Bill Gates jeden z najbogatszych ludzi swiata (40 miliardów dolarów) ma hojny gest mecenasa co nie przeszkodziło mu w nieuczciwym zmonopolizowaniu rynku jego produktem Microsoft
  Banksy jest nastawiony na kretywnosc która przynosi pieniądze i szokuje
  Czy dla nas maluczkich zostało miejsce na własne zdanie w tym globalnym cyrku nastawionym na zysk?
  Dziś ludzkie zwłoki moga stac się produktem i sztuką na ktorej można zbic fortunę!
  Dobrze że ów sztukmistrz mimo zarabiania pieniędzy zostawił furtke na krytykę tego upadającego ,podlego swiata.

  1. Pedofile, narkomani, sztukmistrze… A tu – na wyciągnięcie dłoni – GŁODNE DZIECI !

  2. Baronie pewnie masz za złe że znów „zafajdałem”taki zacny temat.
   Dobrze jednak ze kultura masowa bierze się za szokowanie biedą i ubóstwem.
   Wszyscy wieszali psy a ja zawsze stałem w obronie Chumbawamby ,Green Day czy RATM .Lepszy komercyjno-swiadomy kop w tyłek
   niż nudne wyjce o niespełnionej miłości…

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wybory w USA: Trump nie płaci podatków, Bidenowi mylą się liczby

Na dwa dni przed pierwszą telewizyjną debatą kandydatów na prezydenta New York Times ujawn…