Szefowa polskiego rządu wraz Victorem Orbánem stała się obiektem krytyki i kpin niemieckiego komika, który nagrał antyrasistowski teledysk. 3 kwietnia po raz pierwszy wyemitowała go tamtejsza telewizja publiczna. Przejęty sprawą aborcji polski rząd nie zdążył się jeszcze oficjalnie oburzyć.

Klip ma nieco autoironiczny wymiar, także wobec samych Niemców. Tych „prawdziwych” ukazuje jako zdrowo odżywiających się, jeżdżących na rowerze, ekologicznych i przeciwstawia im obraz tych, którzy sobie do takiego miana agresywnie roszczą pretensje – nacjonalistów.

Grupa tych ostatnich eksponuje hasło „Uchodźcy niemile widziani”, widać zdjęcia konserwatywnych polityków: Marine Le Pen, Nikolaosa Michaloliakosa z neonazistowskiego Złotego Świtu (Grecja), Victora Orbána a także polskiej premier – Beaty Szydło.

„Chcecie silnych przywódców, murów i płotów, ale to bycie jak my wymaga większych jaj” – śpiewa wykonawca. W piosence cechami „prawdziwych Niemców” jest wrażliwość społeczna, empatia, poczucie proporcji i tolerancja. „My dostaliśmy nauczkę, więc posłuchajcie naszej rady: trzymajcie się razem i starajcie być sympatyczni” – zachęca śpiewając komik Jan Böhmermann. Piosenka stylizowane jest na słynny niemiecki zespół Rammstein.

Teledysk ten zawiera też elementy i przesłanie o nieco większym ciężarze gatunkowym – zaczyna się od wiersza mającego przypomnieć Niemcom ohydę tzw. nocy kryształowej (pogrom Żydów w 1938 r.). Promując tolerancję autorzy przypominają o nazistowskiej przeszłości. Motywem przewodnim klipu są wnioski wyciągnięte z tragicznej przeszłości i przemiana Niemców, którzy mają teraz być otwartym i różnorodnym społeczeństwem.

Czy Beata Szydło pójdzie w ślady Erdogana i wezwie niemieckiego ambasadora na dywanik?

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. No właśnie, w Rezeszy takie fajne rzeczy robią a nasi „ełropejczycy” jakieś nędzne gówniane amerykańskie kalki

  2. A dlaczego ignorujecie Putina? On też tam występuje i tak jak paru innych (tych niedobrych) z charakterystyczną grzywą Trumpa.
    Ten teledysk odbieram jako ból zadany mi osobiście. Dlatego, że nie lubię premiery ani jej rządu, ale jeśli miałbym wybierać między nimi a 'wartościami’ promowanymi w teledysku, to wybieram klikę Szydło.
    Niemcy to fajny naród, ale przyczepił się do nich jakiś fatalizm. I tak jak na początku lat 40-ch ubiegłego wieku do śmierci bronili bezsensownej idei i czystości rasy, tak i teraz do upadłego bronią idei mieszania ras, kultur i chcą to narzucić innym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo ogłosił przeznaczenie 24 mln dolarów na jadłodajnie dla ubogich

Prezydent Peru zapowiedział w środę, że rząd dofinansuje kwotą 99 mln soli (ok. 24 mln USD…