Beata Szydło najpierw zajęła zdecydowane stanowisko wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego, teraz odniosła się do wypowiedzi szefa IPN o symbolach komunizmu w przestrzeni publicznej, a także do oświadczenia MSZ Rosji, która apeluje o uczciwość w upamiętnianiu polskiej historii. Na antenie TVN24 premier powiedziała, że symbole komunizmu powinny zniknąć z polskiej rzeczywistości. Wygląda na to, że w dobrym tonie jest dziś udawać, że PRL nie istniała.

Pomnik Żołnirzy Radzieckich w warszawskim Parku Skaryszewskim, fot. wikimedia commons
Pomnik Żołnirzy Radzieckich w warszawskim Parku Skaryszewskim, fot. wikimedia commons

Wypowiedź szefa IPN, Łukasza Kamińskiego, wywołała lawinę zdarzeń: – Do czerwca zaproponujemy akcję, która będzie zachęcać samorządy do likwidowania sowieckich pomników, zanim jeszcze powstanie odpowiednia ustawa – powiedział Kamiński, dodając, że pozostawienie reliktów komunizmu jest efektem „niedokończenia w Polsce przemian z początku lat 90.”.
Te słowa oburzyły Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji, którego rzeczniczka Maria Zacharowa wydała oświadczenie, iż Rosja „żąda zachowania prawdziwej historii i jej symboli”.

Jak podaje RIA Novosti, „stosunki pomiędzy Warszawą a Moskwą pozostają od kilku dni bardzo napięte”, a ostatnia awantura wokół pomników oraz grobów sowieckich żołnierzy „nie jest pierwszym przypadkiem, gdy polskie władze starają się umniejszyć zasługi Sowietów w zakończeniu II wojny światowej i zwyciężeniu nazizmu”.

Beata Szydło swoją wypowiedzią we wczorajszej rozmowie z Bogdanem Rymanowskim tylko dolała oliwy do ognia. Powiedziała, że obecnie trwa inwentaryzacja komunistycznych pomników. – To jest też ogromna kompetencja samorządów, które są gospodarzami na własnym terenie. (…) W tej chwili jest dopiero opracowywany jakiś kontekst całej tej sprawy. Natomiast to, że z polskiej przestrzeni publicznej powinny zniknąć symbole komunizmu, to jest chyba rzeczą naturalną i normalną. Myślę, że dla wielu polskich obywateli jest oburzające, że tak długo, ciągle jeszcze w wielu miejscach, takie symbole się znajdują. Miejsca upamiętniające ofiary żołnierzy radzieckich, którzy zginęli, po prostu będą godnie upamiętnione i będą takie groby przeniesione tam, gdzie powinny się znajdować.

Głos w tej sprawie zabrał również rosyjski minister kultury Władimir Medinski: – Oburzający? Tak, oczywiście. Obraźliwy dla nas, dla naszej pamięci historycznej? Tak. Ale przede wszystkim jest to obraźliwe dla samych Polaków. Wszak chodzi o tę tragiczną i heroiczną stronicę historii Polski, kiedy to jej naród, jej żołnierze ramię przy ramieniu z radzieckimi żołnierzami walczyli o wyzwolenie swojej ojczyzny. Tak jak czciliśmy, tak będziemy czcić pamięć o naszej wspólnej historii, wspólnych bohaterach, wspólnych zwycięstwach i wspólnych tragediach – powiedział agencji TASS.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. zdjęciem w kapitalizm
  Już spieszę z odpowiedzią – zawsze należy wiedzieć, co knują socjaliści, komuniści, anarchiści, staliniści, trockiści i inne pluskwy. Przecież nigdy nie wiadomo czy pluskwy nie zechcą nam jeszcze raz zafundować rewolucji, komunizmu i innych jeszcze lepszych zmian :D
  A poza tym zawsze miło się czyta takie zacietrzewione idiotyzmy jakie produkują tu np. redaktorzy Samolińska czy Stanisławski – takie 5 minut śmiechu z rana:) I czy nie jest zabawne gdy na moje posty niejaki trutka na szczury zapienia się i wylewa swoje seksualno-polityczne frustracje?
  Oczywiście Twoje zainteresowanie, podobnie jak pozostałych czytelników-wyznawców Strajk.eu. mam głęboko w dupie.
  Mam nadzieję ze odpowiedź Cię satysfakcjonuje
  Oczywiście Twoje zainteresowanie – podobnie jak pozostałych czytelników-wyznawców

 2. Logiczne jest, że Rosjanie powinni potraktować pomnik w Smoleńsku co najmniej tak jak polacy (celowo piszę z małej bo mam na myśli tych polaków gorszego sortu a nie prawdziwych Polaków) traktują pomniki Rosjan w Polsce.

 3. Rekonstrukcje Stalina też masz w planach? Czy tylko mniejszych bandziorów, typu Nowotko, Bierut itp?

 4. Najważniejsze symbole komunizmu już dawno znikły, albo zostały do tego stopnia zdeformowane, tak skarlały, że już nie poruszają tego „murzyńskiego” plemienia znad Wisły. Tymi symbolami były m.in. Stocznia Lenina, Stocznia Waryńskiego, Cegielski, FSO, FSC (Starachowice, Lublin), zakłady Waryńskiego, Róży Luksemburg i setki innych, nie mniej ważnych.

 5. Kurza Twarz (niech imię Naczelnego Wodza Federacji Kurystanu będzie chwalone na wieki!), skąd ta burza? Przecież w Redakcji tego portalu nie zasiada żaden komunista (ledwie socjaldemokratów mogę tu rozeznać), a wy drzecie szaty o nie wiadomo co. Nieodpowiedzialny naród polski wybrał do władzy idiotów i antykomunistów, więc nie dziwcie się temu cyrkowi. Już nie od dziś głoszę współwinę społeczeństwa za obecną sytuację, zbyt głupiego, by pojąć w jakie gówno się wpakowało. Oni pozwolą, by PiS-iory zniszczyły ich historię po to, by z płaczem do niej wrócić. Kaczyński zniszczy ten kraj, a wtedy lud zawoła: „Komuno wróć”!

 6. I tak oto Polska zaczyna cofać się z powrotem do średniowiecza. Ale nie jest to nowość w historii ludzkości. Średniowiecze było właśnie takim okresem gdzie ludzie na 1500 lat zatrzymali lub cofali się w rozwoju. Jedno jest pewne – obecne „średniowiecze” na pewno nie przetrwa 1500 lat.

 7. marniutki ten osławiony prawacki patriotyzm, skoro napędza im stracha kilkanaście pomników. a tak a propos… może skrzyknąć się w jakiś ruch obrony PRL, bo to przecież pamięć o PRL ma być doszczętnie zniszczona, czyli o ponad czterdziestoletnim kawałku naszej historii; znikną nie tylko pomniki czerwonoarmistów, ale też „komunistyczne” ulice np. ul. Rapackiego…

  1. Ale nie Lenina, Stalina czy Trockiego, prawda? Może tu chodzi o komunistów, sowietów, bolszewików – czy jak się zwie ta banda, a nie o Rosjan?
   Ciekawe – okupację rosyjską ujmujesz w cudzysłów. Z amerykańską byś tak nie zrobił, prawda, chujku?

 8. Przyjdzie dzień, że wyburzy się pomniki bandytów wyklętych, papieży, i całej tej prawackiej hołoty. A na razie można tylko żałować, że takiej kurwy jak szczurzec i jemu podobni w odpowiednim czasie nie deratyzowano bądź nie wyskrobano.

 9. „nie jest pierwszym przypadkiem, gdy polskie władze starają się umniejszyć zasługi Sowietów w zakończeniu II wojny światowej i zwyciężeniu nazizmu”. – cóż, sami postsowieci umniejszają jak mogą zasługi Związku Sowieckiego w wybuchu II wojny światowej (a kto to wykarmił Hitlera i poszczuł go na Europę? Pamiętacie, bracia-Rosjanie?), więc następuje pewna równowaga:DDD

  1. Wilno też sobie wzięlismy. A Petlurze pokazaliśmy środkowy palec.

   Brawo my!

  2. nikt nie napadł „Z Hitlerem” na Czechosłowacje idioto.

  3. Fakt! Mieliśmy tylko niefortunny timing. Tow. trutka na szczury używa skrótów myślowych niczym minister Macierewicz.

  4. „nikt nie napadł “Z Hitlerem” na Czechosłowacje idioto.” – a Żydzi w Jedwabnem dokonali samospalenia.

  1. Wszystkim działaczom opozycji zabrać tytuły i dyplomy. Prawdziwy Polak Katolik i Patriota siedział w lesie a nie studiował albo prowadził badania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Walczyli na ulicach o wyższe płace. Metalowcom z Kadyksu udało się zmusić kapitalistów do ustępstw

Związki zawodowe metalowców w mieście Kadyks na południu Hiszpanii zawarły w środę wstępne…