– Pojawiło się światełko w tunelu – skomentował minister zdrowia Łukasz Szumowski po spotkaniu z przedstawicielami lekarzy rezydentów. A i oni ocenili to spotkanie jako „konstruktywne i merytoryczne”. Jest szansa na to, że w polskiej służbie zdrowia wreszcie nastąpi dobra zmiana?

Rezydenci szli na wczorajsze spotkanie z nowym ministrem zdrowia pełni nadziei, że wykaże on większe zrozumienie dla ich postulatów w zakresie zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB oraz podniesienia wynagrodzeń samych młodych medyków. Wcześniej systematycznie alarmowali w mediach społecznościowych, że co najmniej trudna staje się sytuacja w kolejnych szpitalach, gdzie lekarze wypowiadają klauzule opt-out, deklarując tym samym, że będą pracować jedynie przepisowe 48 godzin tygodniowo.

Czy właśnie pod wpływem tych napływających z całego kraju informacji minister zdrowia podszedł do rezydentów poważniej, niż politycy PiS w ubiegłym roku, gdy młodzi lekarze prowadzili głodówkę? W każdym razie obie strony oceniły wczorajsze spotkanie pozytywnie. – Negocjacje trwają, pojawiło się światełko w tunelu, mam nadzieję, że kolejne spotkania będą owocowały postępem rozmów – powiedział minister Szumowski po zakończeniu rozmów. Również na Twitterze rezydentów pojawił się – wreszcie! – optymistyczny wpis. – Z satysfakcją informujemy, że rozpoczęliśmy REALNY dialog i negocjacje z MZ. Spotkanie upłynęło w dobrej atmosferze otwartości na argumenty obu stron. Jesteśmy w trakcie negocjacji, na stole są konkretne propozycje, nad którymi obie strony będą pracować do czasu kolejnego spotkania – czytamy. Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński dodał w komentarzu dla Onetu, że jedna z propozycji dotyczy kwestii podstawowej dla protestujących, tj. przyspieszenia wzrostu wydatków państwowych na służbę zdrowia.

Termin kolejnego spotkania zostanie dopiero ustalony.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niemcy będą uszczelniać granice z Polską i zalecają wsparcie Frontexu

Straż Graniczna opublikowała list od ministra spraw wewnętrznych Niemiec Horsta Seehofera …