Share Button

– Pojawiło się światełko w tunelu – skomentował minister zdrowia Łukasz Szumowski po spotkaniu z przedstawicielami lekarzy rezydentów. A i oni ocenili to spotkanie jako „konstruktywne i merytoryczne”. Jest szansa na to, że w polskiej służbie zdrowia wreszcie nastąpi dobra zmiana?

Rezydenci szli na wczorajsze spotkanie z nowym ministrem zdrowia pełni nadziei, że wykaże on większe zrozumienie dla ich postulatów w zakresie zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB oraz podniesienia wynagrodzeń samych młodych medyków. Wcześniej systematycznie alarmowali w mediach społecznościowych, że co najmniej trudna staje się sytuacja w kolejnych szpitalach, gdzie lekarze wypowiadają klauzule opt-out, deklarując tym samym, że będą pracować jedynie przepisowe 48 godzin tygodniowo.

Czy właśnie pod wpływem tych napływających z całego kraju informacji minister zdrowia podszedł do rezydentów poważniej, niż politycy PiS w ubiegłym roku, gdy młodzi lekarze prowadzili głodówkę? W każdym razie obie strony oceniły wczorajsze spotkanie pozytywnie. – Negocjacje trwają, pojawiło się światełko w tunelu, mam nadzieję, że kolejne spotkania będą owocowały postępem rozmów – powiedział minister Szumowski po zakończeniu rozmów. Również na Twitterze rezydentów pojawił się – wreszcie! – optymistyczny wpis. – Z satysfakcją informujemy, że rozpoczęliśmy REALNY dialog i negocjacje z MZ. Spotkanie upłynęło w dobrej atmosferze otwartości na argumenty obu stron. Jesteśmy w trakcie negocjacji, na stole są konkretne propozycje, nad którymi obie strony będą pracować do czasu kolejnego spotkania – czytamy. Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński dodał w komentarzu dla Onetu, że jedna z propozycji dotyczy kwestii podstawowej dla protestujących, tj. przyspieszenia wzrostu wydatków państwowych na służbę zdrowia.

Termin kolejnego spotkania zostanie dopiero ustalony.

Share Button

1 komentarz

  1. as napisał:

    pazerne na forsę gnoje

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*