Site icon Portal informacyjny STRAJK

Będzie zakaz strajku dla nauczycieli? Petycją zajmuje się już sejmowa komisja

Siedziba ZNP w Poznaniu / fot. Piotr Nowak

Czy rząd Morawieckiego, nazywający sam siebie „propracowniczym” odbierze nauczycielom prawo do strajku? Niebezpieczeństwo jest realne, bo sejmowa komisja do przyjęła i rozpoczęła analizę petycji w tej sprawie. Być może PiS chce w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek kolejnego buntu pedagogów.

Anonimowy autor petycji zapewnia, że chodzi mu o troskę o polskich uczniów, którym nauczyciele jego zdaniem szkodzą poprzez odmowę pracy. W związku z tym domaga się wyłączenia pedagogów z prawa do organizowania akcji strajkowych. Nauczyciele mieliby status podobny do tego, jaki obecnie obowiązuje w przypadku policjantów czy funkcjonariuszy służby więziennej, którzy niezadowolenie mogą artykułować jedynie poprzez inny tryb wykonywania swojej pracy, np. niewystawianie mandatów.

W przypadku nauczycieli, co oczywiste, nie zachodzi ryzyko na poziomie bezpieczeństwa publicznego, dlatego też pomysł ten może być motywowany jedynie potrzebą spacyfikowania dużej i dobrze zorganizowanej grupy zawodowej przez władzę, która przestraszyła się skali protestu.

– W mojej opinii, strajk, który powoduje brak możliwości opieki oraz nauki, a tym bardziej brak możliwości przeprowadzenia obowiązkowych egzaminów, stoi w sprzeczności z art. 70 Konstytucji RP –  czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie Sejmu.

– W interesie publicznym, a w szczególności w interesie uczniów, wnoszę o zmianę art. 19. ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych w taki sposób, aby wyłączyć prawo do strajku w odniesieniu do pracowników oświaty, jeśli miałoby to spowodować naruszenie prawa uczniów do opieki i nauki. Wnoszę o szczególne uwzględnienie zakazu strajku, jeśli miałoby to naruszyć przebieg obowiązkowych egzaminów – czytamy w petycji, której autor nie wyjawia swoich personaliów.

Petycja trafiła do Sejmu 5 kwietnia, a więc gdy decyzja o rozpoczęciu strajku została już podjęta przez Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych. Sam protest rozpoczął się trzy dni później. Sejmowa Komisja ds. Petycji zajęła się wnioskiem 11 kwietnia.

Prawo do strajku jest zapisane w Konstytucji. Art 58 mówi, że „związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie”. Władza może go ograniczać jedynie w trosce o dobro publiczne. Oczywistym jest, że nauczyciele walczący o godne płace nie stanowią takiego zagrożenia.

Exit mobile version