Pracownicy belgijskich zakładów penitencjarnych protestują przeciwko redukcjom płac, które chce im zafundować neoliberalny rząd. Od dwóch tygodni prowadzą akcję strajkową. Władze podjęły decyzję o skierowaniu na miejsce żołnierzy. Wzbudziło to w lokalnych mediach wiele emocji.

Belgijscy strażnicy mówią "nie" polityce cięć i oszczędności / twitter.com
Belgijscy strażnicy mówią „nie” polityce cięć i oszczędności / twitter.com

Cięcia budżetowe, realizowane przez gabinet Charlesa Michela dotykają również sektor więziennictwa. W odpowiedzi związek zawodowy zrzeszający strażników zadecydował o rozpoczęciu strajku. Jak dotąd reprezentantom załogi nie udało się jednak dojść do porozumienia ze stroną rządową, a jako, że zakłady penitencjalne muszą funkcjonować, władze zostały zmuszone do znalezienia rozwiązania zastępczego.

Według obowiązujących standardów, w przypadku braku odpowiedniej liczby personelu więziennego, do placówek wysyłani są policjanci, wspomagani przez pracowników Czerwonego Krzyża. Obecnie jednak, po zamachach terrorystycznych w Brukseli, zwiększyła się znacznie liczba patroli, co wymaga stałego zaangażowania funkcjonariuszy. W tej sytuacji do więzień w stolicy i we frankofońskiej Walonii zmobilizowano sześć plutonów wojska, każdy po 30 żołnierzy.

Decyzja władz spotkała się ze zdecydowaną krytyką związków zawodowych strażników więziennych. W wydanym oświadczeniu organizacje nazywają takie posunięcie “niebezpiecznym precedensem”. Cierpkich słów nie szczędził również szef stowarzyszenia dyrektorów więzień Marc Dizier, którego zdaniem jest to “zagranie godne państwa totalitarnego”.

Pierwszym skutkiem rządowych oszczędności w więziennictwie są pogarszające się warunki w zakładach. Według belgijskich mediów, w wyniku braku odpowiedniego personelu, odwołane zostały wizyty rodzinne i spotkania z adwokatami, a osadzeni muszą zmagać się z ograniczeniami dostępu do pryszniców oraz nie zawsze otrzymują trzy posiłki dziennie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Rząd powinien mieć na względzie, że wojsko może kiedyś zastąpić nie tylko pracowników więziennictwa, ale również sam rząd.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Putin ogłosił częściową mobilizację. Krok ku wielkiej wojnie? [akt.] Protesty w rosyjskich miastach

Prezydent Rosji w swoim dzisiejszym porannym wystąpieniu (8 rano czasu warszawskiego) ogło…