Strefa Schengen coraz bliżej likwidacji? Belgia jako siódmy należący do niej kraj skorzystała z prawa do zawieszenia „w szczególnych okolicznościach” zasad wolnego przepływu osób.

Granica francusko-belgijska / fot. Wikimedia Commons
Granica francusko-belgijska / fot. Wikimedia Commons

Rząd w Brukseli zaniepokoiły doniesienia z Francji, która właśnie zabiera się do radykalnego rozwiązywania kryzysu migracyjnego. Po przedłużeniu stanu wyjątkowego na kolejne trzy miesiące, minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve zapowiedział zniszczenie nielegalnych obozów dla uchodźców w pobliżu Calais. Teoretycznie Francja zaoferuje im miejsca w ośrodkach dla cudzoziemców. W praktyce „socjalistyczny” rząd chciałby, żeby uciekinierzy z Bliskiego Wschodu rozeszli się i przestali rzucać w oczy. Lepszych pomysłów na rozwiązanie problemu w Paryżu nie opracowano.

Na tych uchodźców, którzy zechcą ruszyć za lepszym życiem do Belgii, na granicy czeka łącznie 290 dodatkowych policjantów. Jak pochwalił się belgijski minister spraw wewnętrznych Jan Jambon, mają już na koncie pierwszy sukces: zmusili grupę 32 nielegalnych migrantów, by zostali nad Sekwaną. Mundurowi spodziewają się, że z niegościnnej Francji w najbliższych dniach będzie próbowało uciekać nawet kilka tysięcy ludzi. Rząd Belgii boi się, że uchodźcy, którzy z Calais próbowali dostać się tunelem na Wyspy Brytyjskie, mogą urządzić nowe nielegalne obozy w pobliżu portu Zeebrugge, skąd wypływają promy do Wielkiej Brytanii.

Minister spraw wewnętrznych Belgii, w odróżnieniu od francuskiego odpowiednika, nie wciskał opinii publicznej, że likwidowanie obozów to wyraz dbałości o „podstawowe prawa uchodźców”. Stwierdził wprost, że dzikie obozy nad belgijskim morzem, gdyby wyrosły jeszcze przed sezonem wakacyjnym, mogłyby odstraszać turystów. Dlatego kontrole na belgijsko-francuskiej granicy zostały przywrócone „na czas nieokreślony”. Do pomocy uchodźcom Belgia się nie poczuwa.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Dobrze, że młodzi mężczyźni z krajów atakowanych przez III Rzeszę nie szli se na uchodźstwo, wyobrażacie to sobie?

    1. Prawo do życia? Czy prawo do życia w Wielkiej Brytanii? Cóż to zagraża życiu mieszkańców dżungli pod Calais? Francuscy mordercy?

    2. Pomyliło Ci się prawo do życia z prawem do spełniania zachcianek. Mają kaprys być w Anglii, więc wszyscy muszą się podporządkować?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Międzynarodowy Trybunał Karny ogłosił śledztwo w sprawie izraelskich zbrodni wojennych. Rząd Netanjahu wściekły

A jednak! Mimo niebywałych nacisków i sankcji administracji amerykańskiej, jak i nacjonali…