Tylko w sobotę i niedzielę w Polsce rekordowa liczba osób zmarła w wyniku wyziębienia. Życie bezdomnych podczas niskich temperatur zależy często od empatii innych.

Życie bezdomnych często jest w naszych rękach. Nie bądźmy obojętni / wikipedia commons
Życie bezdomnych często jest w naszych rękach. Nie bądźmy obojętni / wikipedia commons

Według informacji udostępnionych przez Bożenę Wysocką z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, od początku roku z powodu mrozów z życiem pożegnało się już 26 osób. Liczba ofiar całego sezonu (od 1 listopada) jest jeszcze wyższa – wynosi 39.  Najbardziej tragiczna była ostatnia niedziela – tego dnia zamarzło aż 12 osób, z czego najwięcej w województwie lubelskim – 3 oraz mazowieckim i śląskim – po 2.

O zwracanie uwagi na osoby starsze, chore i bezdomne, które znajdują się na dworze podczas mrozów apelują miejskie władze oraz policja. – Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, jest zbliżona do zera, lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie – mówi Agnieszka Hamelusz z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

Ofiarami mrozów najczęściej padają bezdomni. Wielu takich przypadków można byłoby uniknąć, gdyby Polacy i Polki okazali nieco więcej serca. Przypadki wyrzucania osób nie posiadających mieszkania z komunikacji miejskiej czy odmawiania wstępu na klatkę schodową niestety nie należą w naszym kraju do rzadkości. Apel w tej sprawie wygłosił również na swoim profilu na Facebooku Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.

Minionej nocy zamarzło 9 osób. Kiedy znowu jakiś bezdomny poprosi cię o wpuszczenie na klatkę schodową. Po prostu to zrób, a może w ten sposób uratujesz człowiekowi życie.

Posted by Piotr Ikonowicz on 3 stycznia 2016

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A ja powtarzam swój komentarz do poprzedniej notki na tn sam temat – to nie są OFIARY ZIMY! To są ofiary wprowadzonego przez rząd SLD prawa zezwalającego na eksmisje na bruk! „Lex święta męczennica Blida” ma na swoim koncie już ładnych kilka tysięcy ofiar!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…