Coraz więcej Amerykanów ma ubezpieczenie zdrowotne. To zasługa flagowego programu prezydenta. Republikanie robią wszystko, by go zniszczyć.

flickr.com/WilloNeil
flickr.com/WilloNeil

Aż 17 mln osób zyskało polisę w ciągu ostatnich dwóch lat – mówi raport Rand Corporation. Reforma służby zdrowia odniosła wyraźny sukces. Od września 2013 do lutego 2015 roku 22,8 mln osób zostało objętych ubezpieczeniem. Co prawda, 5,9 mln zostało w tym czasie wyrzuconych poza system – jednak bilans jest pozytywny.

Według autorów dokumentu, ponad 4 miliony osób, które podpisały umowy, były wcześniej nieubezpieczone. Skutek przyniosło również objęcie programem Medicaid najuboższych obywateli, którzy dotychczas nie osiągali dochodów uprawiających do otrzymania dotacji rządowej na polisę – dotyczy to 6,5 mln obywateli. Ustawa Obamacare zmusiła również największe firmy do wykupienia ubezpieczeń swoim pracownikom. Przyniosło to aż 9 mln nowych ubezpieczeń.

W wysiłkach zmierzających do zniszczenia reformy, która poprawiła sytuację milionów ludzi, nie ustają Republikanie. Amerykańska prawica głosowała przeciwko Obamacare już 4 lata temu. Bezskutecznie. Od tego czasu politycy republikańscy podjęli 50 prób zablokowania zmian, w częściach lub w całości. 5 maja zdominowany przez GOP Kongres przegłosował poprawkę do budżetu na 2016 roku, która ma radykalnie zmniejszyć środki przeznaczane na program opieki zdrowotnej. Prezydent Obama zapowiedział jednak, że uchwałę zawetuje.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

USA: prawo do aborcji już nie jest powszechne

O tym mówiło się od miesięcy. Konserwatywny Sąd Najwyższy USA głosami sędziów mianowanych …