Kardynał Gulbinowicz traci honorowe obywatelstwo w kolejnym mieście. Rada Miasta Białegostoku dziś (23.11) podjęła decyzję o odebraniu kardynałowi zaszczytnego tytułu, który w świetle ostatnio ujawnionych informacji mu się nie należy. „Nie zasługuje na to wyróżnienie”- mówią radni.

W ogłoszeniu Rady Miasta Białegostoku opublikowanym przez bialystok.pl czytamy że „(…) Decyzje dyscyplinarne, upublicznione w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z dnia 6 listopada 2020 roku, jednoznacznie świadczą o tym, iż oskarżenia, wysuwane od dłuższego czasu pod adresem kardynała, zostały dowiedzione w sposób niebudzący wątpliwości”.
Kardynał Gulbinowicz był zamieszany w tuszowanie afer pedofilskich w kościele katolickim w Polsce, o czym jako pierwsi poinformowali bracia Sekielscy w swoim filmie dokumentalnym „Tylko nie mów nikomu”. Miał kryć ks. Kanię, i wstawić się za nim, kiedy znaleziono u niego pornografię dziecięca.

Zarzuty zostały rozpatrzone przez nuncjaturę apostolską, i tym razem kardynał poniósł przynajmniej częściowe konsekwencje swoich czynów. „Gulbinowicz otrzymał od Stolicy Apostolskiej zakaz używania insygniów biskupich oraz uczestniczenia w jakiekolwiek publicznych celebracjach czy spotkaniach. Został też pozbawiony prawa do pochówku w katedrze oraz musi wpłacić „odpowiednią sumę pieniędzy” na działalność Fundacji św. Józefa, która z inicjatywy episkopatu wspomaga ofiary nadużyć seksualnych. Te środki dyscyplinarne zostały podjęte przez Stolic Apostolską” czytamy w Tygodniku Powszechnym.

To już kolejne miasto, które nie chce mieć za honorowego obywatela kościelnego obrońcy pedofili. Pierwszy był Wrocław. 20.11 radni miasta odebrali pośmiertnie tytuł zmarłemu kilka dni wcześniej Gulbinowiczowi.
Obrońca pedofili doczekał się w swoim życiu wielu honorowych tytułów i obywatelstw: Lądka- Zdroju, Oławy, Barda, Dzierżoniowa, Trzebnicy, gminy Ziębice, Białegostoku, Środy Śląskiej, Sobótki, gminy Pieszyce, Ząbkowic Śląskich, gminy Orneta, miasta i gminy Ścinawa oraz rejonu wileńskiego.
Prezydent Lech Kaczyński uhonorował go Orderem Orła Białego, a Lech Wałęsa przyznał Order Odrodzenia Polski. Będzie co odbierać w przyszłości.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Homofobicznym gminom pod rozwagę: NSA unieważnił uchwałę nienawiści

Rada Gminy Serniki 21 czerwca 2019 roku podjęła uchwałę, mającą formę deklaracji o nazwie …