Po przyjętej na chybcika specustawie, która zresztą nie odpowiada wymogom demokratycznego państwa sytuacji nadzwyczajnej, lewica odpowiada swoim projektem działań.

Robert Biedroń, kandydat Lewicy na prezydenta RP przedstawił pakiet działań, jakie powinno podjąć państwo, by sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami epidemia koronawirusa.

Proponowany przez kandydata „Pakiet antykryzysowy” stara się uwzględnić interesy wszystkich możliwie poszkodowanych przez sytuację, która powstaje w związku z epidemią.

„Państwo musi zatroszczyć się kompleksowo o profilaktykę zakażeń, skuteczne leczenie pacjentów, rynek pracy i gospodarkę”, twierdzi Biedroń. W związku z tym proponuje, aby cała pensja była płacona przez ZUS od pierwszego dnia, dodatkowe pieniądze dla pielęgniarek i lekarzy pracujących przy chorych zaatakowanych przez koronawirusa, objęcie ubezpieczeniem ludzi zatrudnionych na umowy śmieciowe, pomoc dla przedsiębiorców, którzy w związku z epidemia ponieśli straty. Dla tych ostatnich proponuje się niskooprocentowane kredyty z Banku Gospodarstwa Krajowego, oraz wzięcie na siebie przez państwo konieczności opłacania ZUS-u, ale tylko przez 6 miesięcy.

Lewicowy kandydat uwzględnia także w Pakiecie struktury, bez których podczas sytuacji nadzwyczajnych państwo obyć się nie może: wojsko i jego struktury naukowe, które mogą okazać wsparcie. Przewidywany jest zatem zwiększenie funduszy dla wojska na dystrybucję racji żywnościowych i wsparcie finansowe dla Wojskowego Instytut Higieny i Epidemiologii, podaje portal OKO.press. Mowa też jest w dokumencie o wsparciu dla szpitali, które, opiekując się chorymi zaatakowanymi przez koronawirusa, borykają się z problemami jeszcze większymi niż podczas codziennej praktyki: brakuje podstawowych środków, maseczek, sprzętu.

W propozycjach Roberta Biedronia zwraca uwagę odmienne podejście do problemu. Jeżeli rządowe działania skupiają się na skuteczności w walce z wirusem, bez oglądania się na koszty społeczne, to lewicowy projekt podchodzi do problemu szerzej i perspektywicznie, działając przede wszystkim osłonowo i przewidując możliwe następujące w wyniku epidemii konsekwencja dla państwa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ci którzy cieszą się z „wolności” pracując bez umów o pracę a więc i bez prawa do wynagrodzenia na wypadek choroby może wreszcie pójdą po rozum do głowy. Ja bym ich zostawił w spokoju. Nic tak skutecznie nie edukuje jak własne nieszczęście.

 2. Biedrek jest za cienki żeby kryzysy wywoływać. Co innego taki jpm co go nasz bankster do wolski sprowadzil i w spora sumkę uposażył. Jak myślisz kto z naszych nadwislanych oligarchow pozostał tutaj na miejscu? Gdzie wypoczywają przeczekując i obserwując spokojnie to co się dzieje ku?

 3. A pomoc dla pracowników, którym „przedsiębiorca” nie wypłaci pensji przez „koronawirusa”? Fala upadłości na „koronawirusa” nadchodzi. Zapłacą najsłabsi, jak zwykle.
  Niewygodna kwestia dla „Lewicy”, oj niewygodna…

 4. WHO-Ogłosiło Pandemię koronawirusa. Kościoły powinny nie organizować nabożeństwa! Ale nawiedzeni mają zwiększyć ilość nabożeństw. Kto w Polsce odważy się położyć kres rządom Kleru?

  1. No tak. Dwa nabożeństwa dziennie, w kościele tłok jak w niedzielę w 68, że i szpilki nie wetkniesz… I wokół same obiekty 60+… wyobrażasz sobie lepsze miejsce do rozprzestrzeniania zakażenia? A w przypadku 10 mszy dziennie (o ile wierni będą w miarę zdyscyplinowani) w każdym rzędzie ławek siedzieć będą 1, no góra dwie osoby. I o zakażenie trudniej. Na tym kler opiera swoje pomysły. Może i celnie, a może nie. Najlepszy byłby zakaz odprawiania mszy, jednak w Polsce nikt się na to nie zdecyduje.
   Dziś byłem świadkiem dziwnego zachowania ludzi stojących w kolejce po lekarstwa….i nie wiem czym to jest spowodowane. Otóż w aptece przy ladzie były 2 osoby i…. masa pustego miejsca, a kolejka składająca się z circa 10sztuk stała sobie spokojnie na zewnątrz łapiąc deszcz w parasole. Jakoś nie słyszałem takiego elementu we wprowadzonym rozporządzeniu nt. kwarantanny… strefa bezpieczeństwa dla aptekarzy??????????

 5. Przy tak ,,nowoczesnym” podejściu po jednym kryzysie czeka nas wariant grecki. Nie ma co! pomysły Biedronia pirszo klasa!. Na szczęście bajać tylko może.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Premier Hiszpanii: UE upadnie, jeśli się gruntownie nie zmieni. „Potrzebujemy solidarności”

– Europa musi zbudować gospodarkę na czas wojny i promować europejski opór, rekonstr…