Share Button

II Bieg Konstytucji w Skarżysku-Kamiennej wpisał sobie do regulaminu, że nagrody może przyznać wyłącznie uczestnikom narodowości polskiej, bo to „patriotyczna impreza”.

fot. pixabay.com

Regulamin układał organizator – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. To tam ktoś wpadł na pomysł, aby do regulaminu wpisać punkt 9: „Z uwagi na patriotyczny charakter imprezy nagradzani będą wyłącznie uczestnicy narodowości polskiej”. Uściślając – chodzi o posiadanie polskiego obywatelstwa. Najpierw wątpliwości co do uzasadnienia takich obostrzeń „patriotycznym” charakterem wydarzenia mieli internauci, którzy w licznych komentarzach zauważyli, że organizator dopuszcza się dyskryminacji. Później do akcji wkroczyła redakcja Oko.press.

Dziennikarze skontaktowali się z dyrektorem MOSiR w Skarżysku-Kamiennej Januszem Sztompke. Ten jednak powtórzył formułkę o tym, że 3 maja to święto polskiej Konstytucji, więc wszystko powinno być w porządku. Potem dodał, że w ubiegłym roku w regulaminie był podobny zapis i nikogo to nie oburzało. Dziennikarze nie poddawali się: skonsultowali się z prawnikiem – specjalistą od prawa antydyskryminacynego, który zdecydowanie stwierdził, że impreza organizowana przez MOSiR pod patronatem Urzędu Miasta – czyli organy publiczne, zobowiązana jest do przestrzegania zapisów art. 32 Konstytucji (wszyscy są równi wobec prawa, obowiązuje zakaz dyskryminacji) przy tworzeniu regulaminu.

– Domyślam się, jaki był cel – chodzi o zawodowych biegaczy z innych krajów, którzy wygrywają takie biegi. Ale nie można z tego powodu ich dyskryminować – powiedział Krzysztof Śmiszek, zasiadający w radzie Archiwum Osiatyńskiego.

Rzeczniczka Urzędu Miasta, pytana o sprawę, potwierdziła: chodzi o to, by umożliwić zwycięstwo biegaczom amatorom, a nie celebrować polskość. Przyznała, że zapis w takiej formie może brzmieć kontrowersyjnie, więc nie wykluczyła, iż zostanie zmieniony.

Podobna sytuacja miała miejsce podczas organizacji półmaratonu w Świdnicy w listopadzie 2017. Wówczas prezydent miasta Dariusz Sienko stwierdził, że nie będzie przyznawał nagród pieniężnych z racji tego, że zawodowi biegacze – najczęściej z Kenii – uprawiają „biegową turystykę” w celu zgarnięcia nagród w takich imprezach. Jednak było to lepsze rozwiązanie niż dawać zwycięstwa posiadaczom określonego obywatelstwa.

Share Button

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*