„Gazeta Wyborcza” dotarła do opinii biegłego ds. BHP dotyczącej warunków pracy w centrum logistycznym Amazona w Sadach pod Poznaniem. Zlecił ją Sąd Rejonowy ze stolicy Wielkopolski, który rozpatruje obecnie kilkanaście spraw z serii pracownicy kontra sprzedażowy gigant. To przerażająca lektura.

facebook.com/IPAmazon

Biegły inżynier został powołany w sprawie Łukasza B., byłego już pracownika, którego Amazon zwolnił za niewykonywanie norm pracy i jej „spowalnianie”. Mężczyzna domaga się cofnięcia tej decyzji, argumentując, że stawiane mu wymagania były niemożliwe do spełnienia. Jak pisze „GW”, biegły odwiedził centrum logistyczne w połowie listopada. Zapoznawał się z systemem norm obowiązujących pracowników, których zadaniem jest wyszukiwanie zamówionych przedmiotów, wkładanie ich do skrzynek i transport do podajnika – tysiąc przedmiotów na zmianie.

W swojej opinii zapisał, iż co cztery tygodnie firma wyznacza nową normę, opracowaną w oparciu o dotychczasowe wyniki, ale coraz wyższą. Regulamin pracy w centrum logistycznym przewiduje, że pracownik, który cztery razy w roku nie wykona 100 proc. normy, może zostać wyrzucony. Nie liczy się, ile zabrakło mu do wyznaczonego pułapu ani czy w innych okresach był wyjątkowo produktywny. Nawet 99 proc. normy równa się negatywnej ocenie pracy w danym okresie.

„Pracodawca powinien przewidzieć różne normy pracy, biorąc pod uwagę możliwości człowieka z uwagi na jego wiek (…) Nie powinno się przy wymuszonym tempie pracy stosować takich samych norm dla 20- i 50-latków” – czytamy w cytowanej przez „GW” opinii biegłego. Wskazanych „powinności” Amazon nie wypełnił.

I to nie wszystkie winy wielkiego koncernu: ekspert ds. BHP wskazuje, że sama długość nocnej zmiany (10,5 godz. cztery razy w tygodniu) jest nadmierna, przy takim wysiłku psychicznym i fizycznym. Do tego pracownicy mają tylko dwie piętnastominutowe przerwy, dodatkową trzeba odpracowywać, w dodatku jest problem z miejscami do odpoczynku – na każdej z trzech magazynowych kondygnacji pracodawca w ubiegłym roku zapewnił… jedno monitorowane krzesło, na środku hali. Toaleta? Tak, ale tylko na jednym piętrze i daleko od zasadniczego miejsca pracy.

Wniosek ogólny nie pozostawia wątpliwości: Amazon „w całym procesie organizacji pracy nie wziął w ogóle pod uwagę dostosowania warunków pracy do możliwości psychofizycznych człowieka-pracownika”, a zatrudnienie w tym miejscu może skończyć się uszczerbkiem na zdrowiu.

Rzeczniczka Amazona w rozmowie z „GW” przekonywała jednak, że firma nie robi nic złego, działa w zgodzie z prawem pracy i po prostu, jak każdy zatrudniający, stawia załodze określone wymagania dotyczące wydajności.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Russ też pracowałem w czymś takim. Zwalo się eldorado wyzysk jak z 19 wieku, szkoda czasu na opisywanie tej patologii . Pamiętam że teksty niewolników były te same co zacytowales.

  2. Niewolnik, który uświadomił sobie swoje położenie i walczy przeciwko niemu jest rewolucjonistą. Niewolnik, który nie jest świadom, że jest niewolnikiem i pędzi swój małomówny, bezwiedny, zahukany żywot w uległości – to zwykły niewolnik. Natomiast niewolnik, któremu aż ślinka cieknie, gdy zadowolony z siebie opisuje uroki niewolniczego życia i zachwyca się dobrym i łaskawym panem – to fagas, pachołek. (Lenin, Dz. Zebr., wyd. ros., t. 16, s. 40)
    I właśnie w Polsce mamy najwięcej takich pachołków – fagasów i absolutnie mi tych durnych polskich roboli nie żal. Pracowałem kilkakrotnie z takimi i na moje propozycje zorganizowania się w jakichś związkach i podjęcia walki z wyzyskiem otrzymywałem zawsze odpowiedź (od samych wyzyskiwanych roboli): ” …to co ty tutaj robisz?, jak ci się nie podoba praca to się zwolnij!…”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…