Podobnie jak ich koleżanki z Lublina, pielęgniarki ze szpitala w Biłgoraju również domagają się podwyżek. Zastosowały więc tę samą metodę, która sprawdziła się w Lublinie: tam dzięki zwolnieniom pielęgniarki wywalczyły 1000 zł podwyżki.

http://ozzpip.pl/11-09-2013-akcja-protestacyjna/

– Ponad 130 pielęgniarek z biłgorajskiego szpitala ma 1700–1800 zł brutto zasadniczego wynagrodzenia i to są już kwoty po dodaniu tzw. zembalowego. Wcześniej było to nawet 1400 zł brutto. To jedne z najniższych zarobków pielęgniarek w woj. lubelskim – powiedziała Maria Olszak-Winiarska, przewodnicząca Zarządu Regionu Lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

– Jeśli ta sytuacja się nie zmieni, pielęgniarki uciekną do innych placówek, gdzie zarobki są znacznie wyższe.

Natomiast dyrektor placówki jest „zaskoczony” – twierdzi, że pielęgniarki szły na zwolnienia… bez wcześniejszego formułowania postulatów. Wprawdzie wspominały o niskich zarobkach, ale nikt nie ogłosił żądań oficjalnie. A zarząd jest mało domyślny.

– Na spotkaniach z pracownikami pojawiały się głosy od pielęgniarek, że ich wynagrodzenia są za niskie i że chcą podwyżek. Nie dostałem jednak żadnego oficjalnego komunikatu dotyczącego np. proponowanych kwot – tłumaczył się w mediach dyrektor Tomasz Kwiatkowski.

Ale problem dał się zauważyć, kiedy na zwolnienie poszło 50 z 220 pielęgniarek, czyli 20 proc. załogi.

– W związku z nieobecnością części pielęgniarek w pracy byliśmy zmuszeni do zamknięcia oddziału chorób wewnętrznych i przeniesienia pacjentów na inne oddziały, a także wstrzymania zabiegów planowych i pobytów diagnostycznych. Musimy się też posiłkować personelem z sąsiednich szpitali, a także z nocnej i świątecznej opieki – ogłosił.

Na dziś zaplanowano spotkanie z dyrekcją, przedstawicielami NFZ i władz województwa, starostą oraz… syndykiem, bo szpital formalnie upadł, choć wyrok jest nieprawomocny.

Dyrekcja chce przekonywać pielęgniarki, że szkodzą placówce.

–  Musimy przekonać pielęgniarki, że takim działaniem tylko pogrążają szpital. Im mniej świadczeń z kontraktu wykona szpital w drugim kwartale, tym mniejsze pieniądze z NFZ dostanie w trzecim – stwierdził Kazimierz Paterak, starosta biłgorajski. – A jeśli oczekuje się podwyżek to nie można pogarszać sytuacji finansowej. Nie można podcinać gałęzi, na której się siedzi.

Stowarzyszenie Pięlęgniarki Cyfrowe odpowiedziało:

„To nie jest zadanie dla pielęgniarek – szukać dla nich pieniędzy na podwyżki. Za chwilę inni pracownicy z innych szpitali mogą się pochorować.

Rejestratorki, osoby z firm sprzątających, analitycy. I nie piszemy tego złośliwie. Jeśli średnia wieku w zawodzie pielęgniarka wynosi 49 – 51 lat, to 25% przedstawicieli zawodu ma lat 60!!! Czy tak trudno było przewidzieć zapaść? O luce pokoleniowej informujemy od lat. Jej główną przyczyną jest słaba atrakcyjność zawodu, spowodowana niskimi w stosunku do odpowiedzialności zarobkami. I od lat środowisko informuje o tym. (…)

Podwyżki dla pielęgniarek po prostu się należą. I proszę zapamiętać. Żaden z pracowników Opieki Zdrowotnej NIE JEST KOSZTEM. Kosztem są media. Leki. Wywóz śmieci. Ale nie osoby, które z narażeniem niejednokrotnie zdrowia i życia wykonują swoją pracę. W złych warunkach. W stresie. Pod presją czasu i odpowiedzialności”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Dość zwalniania związkowców. Partia Razem zaproponowała rozwiązanie

W ostatnich miesiącach wielkie korporacje pokazały dobitnie, co myślą o działalności związ…