Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych już zapowiedział, że przygotowywana nowelizacja wzbudzi opór opozycji. Projekt jest już prawie gotowy. Co się w nim znajdzie?

Szef MSW, fot. flickr.com / Ministerstwo Spraw Wewnętrznych
Szef MSW, fot. flickr.com / Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

– Nie możemy popełniać tych błędów, które popełnił zachód Europy dziesiątki lat temu. To jest pierwsza refleksja. Druga refleksja, to jednak bardzo wyraźna i stanowcza reakcja na kolejne fale migracji, których prawdopodobnie się spodziewamy – wywodził Mariusz Błaszczak dziś rano w programie „Kontrwywiad” w radiu RMF FM, zapowiadając jednocześnie, że partia rządząca spodziewa się protestów ze strony opozycji. To dobrze nie wróży, zwłaszcza, że jako przykład ustawy potrzebnej, acz wzbudzającej bezsensowny opór, minister uprzejmy był wskazać… ostatnią ustawę o policji (swoją drogą, Zbigniew Ziobro stwierdził dziś w kontekście postulatu o więcej uprawnień dla śledczych, że „18 miesięcy podsłuchiwania to za mało”).

Bezpieczeństwo – jak zapewniał Błaszczak już w listopadzie po zamachach w stolicy Francji – jest priorytetem rządu Beaty Szydło. Dlatego resort spraw wewnętrznych i administracji kluczową dla siebie ustawę przygotowywał we współpracy z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim. Błaszczak zapowiedział, że należy stanowczo zahamować napływy imigrantów, podając za przykład Australię (choć napływ uchodźców do Polski jest nieporównanie mniejszy). Stwierdził również, że na mocy nowej ustawy Polska będzie wysyłać swoich strażników granicznych do pomocy innym państwom europejskim. Rząd ma postawić też na lepszą ochronę Światowych Dni Młodzieży. Błaszczak wprawdzie nie mówił wprost o zamknięciu granic, jednak w kontekście zapowiedzi Witolda Waszczykowskiego o konieczności przywrócenia kontroli na granicach w lipcu podczas wizyty papieża Franciszka – jest to scenariusz niezwykle prawdopodobny.

Błaszczak chce wzmocnić kontrolne uprawnienia służb na lotniskach, zapowiedział też, że o rozważanej likwidacji Biura Ochrony Rządu nie ma mowy przed szczytem NATO w Warszawie i ŚDM w Krakowie. Później rząd PiS zamierza rozważyć powołanie nowej instytucji zapewniającej bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie, jak zapewniał wczoraj Jarosław Zieliński. Szef MSW jest pewien, że ustawa wywoła sprzeciw opozycji:

– Był atak w przypadku zmiany ustawy o policji, która daje narzędzia, bo policja musi mieć narzędzia, żeby tropić bandytów i policja polska świetnie sobie z tropieniem bandytów radzi. Wszystko będzie wzbudzać kontrowersje, bo ci ludzie są zakodowani na „nie”. W związku z tym będą atakować. Rozmawiam z obywatelami, pokazując jak dużo jest zakłamania i politykierstwa. A kwestie, które są podnoszone przez szefa totalnej opozycji, to jest politykierstwo, to jest bicie piany.

Jak ma się deklaracja Mariusza Błaszczaka do zapewnień o tym, ze „na razie Polska jest bezpieczna”?

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Szanowny Panie ministrze, niech pan zahamuje napływ Ukraińców d o Polski! Bo będziemy mieli w kraju kolejną mniejszość narodową! Już teraz Przemyśl mają za swoją „batkiwszczyznę” – informują niezależne media. Polsce potrzeba zakładów przemysłowych, fabryk, hut, z nowoczesną technologią, będącą własnością Polaków, a nie zagranicznych spekulantów! Obecnie polscy inżynierzy nie potrafią skonstruować nawet zwykłego Helikoptera! Nie jest mnie do śmiechu!
    Do refleksji!

  2. Za blokadę wejścia islamistów do Polski pisuarowcy mają u mnie Plusaaaaaaaaa, jednak zobaczymy na jak długo

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Pierwsze bombardowanie Bidena: co najmniej 17 zabitych

Nowy amerykański prezydent Joe Biden czekał aż miesiąc od początku swej władzy, by zainaug…