Akcja Demokracja zorganizowała kolejną kampanię obywatelską, obnażającą praktyki obecnej władzy. Chodzi o sprawę Igora Stachowiaka, który w ubiegłym roku zmarł w wyniku obrażeń powstałych podczas kaźni, którą zafundowali mu wrocławscy policjanci.

12 tysięcy podpisów zebrała najbardziej aktywna organizacja pozarządowa w naszym kraju pod apelem do Beaty Szydło w sprawie, która wstrząsnęła w ubiegłym roku Polską. „Dzięki dziennikarskiemu śledztwu społeczeństwo poznało okoliczności śmierci Igora Stachowiaka. Nagrania z monitoringu pokazują bezbronnego, skutego kajdankami mężczyznę wielokrotnie rażonego prądem. W wyniku działań policjantów doszło do śmierci niewinnego człowieka” – czytamy w manifeście na stronie Akcji Demokracji.

Czego aktywiści oczekują od szefowej rządu? Przede wszystkim wyciągnięcia konsekwencji wobec osób, których winą jest zaniechanie. Działacze wskazują, że minął rok od śmierci Igora, a znacząca bezradność najwyższych urzędników w państwie nie spotkała się z żadną reakcją. Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracja wymienia jako odpowiedzialnych urzędników wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego, który „przekonywał ze wszystko jest w porządku i do żadnego przekroczenia uprawnień nie doszło” oraz Zbigniewa Ziobrę, który  „bronił policjantów, a kontrolowana przez niego prokuratura przez rok nie potrafiła postawić zarzutów”

Akcja Demokracja uważa, że powinny polecieć również inne głowy. „Domagamy się zatem dymisji Komendanta Głównego Policji oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji, Mariusza Błaszczaka, sprawującego nadzór nad działaniami policji” – czytamy w apelu.
Działacze tłumaczą również cel swojej akcji.”Dla sprawiedliwości należnej Igorowi oraz naszego bezpieczeństwa konieczne jest jednoznaczne wyjaśnienie sprawy. Wszyscy winni powinni zostać ukarani, tak żebyśmy mieli pewność, że przypadki tortur na komisariatach się nie powtórzą”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Władza zastrasza. Prokurator Krajowy: 8 lat więzienia dla organizatorów protestów

Władza nie przebiera w środkach w dążeniu do zdławienia masowych protestów antyrządowych i…