Już niedługo może zająć czołowe miejsce obok Andrzeja Rzeplińskiego na liście wrogów Ziobry. Rzezcznik Praw Obywatelskich zaskarżył do TK przepisy, które umożliwiły Ministrowi Sprawiedliwości przenoszenie prokuratorów na niższe szczeble.

RPO Adam Bodnar / wikipedia commons
RPO Adam Bodnar / wikipedia commons

– Reorganizacja prokuratury stała się podstawą do całkowicie arbitralnej weryfikacji kadrowej – nie krył oburzenia Adam Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich na swojej stronie zamieścił komunikat, iż zdecydował się złożyć do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy uchwalona na początku roku przez PiS ustawa Prawo o Prokuraturze jest zgodna z Konstytucją.

Bodnar sprzeciwia się głównie przenoszeniu prokuratorów na niższe stanowiska według absolutnie uznaniowego klucza zastosowanego przez Ministra Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że od 4 marca Zbigniew Ziobro znów jest również Prokuratorem Generalnym.

Według RPO w nowym prawie stosuje się „mechanizm selekcyjny, którego istota sprowadza się do tego, że z jednej strony umożliwia on degradację stanowiskową prokuratorów byłej Prokuratury Generalnej i Naczelnej Prokuratury Wojskowej, z drugiej zaś strony umożliwia awans stanowiskowy dotychczasowych prokuratorów jednostek organizacyjnych prokuratury niższego stopnia. (…) Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że takie przepisy ingerują w dobre imię przenoszonych prokuratorów. Kształtują one bowiem w opinii publicznej przekonanie (nawet jeśli przekonanie to jest mylne), że degradowany prokurator zasłużył na takie traktowanie”.

Adam Bodnar prosi o sprecyzowanie kryteriów, jakie mają obowiązywać przy przenoszeniu prokuratorów, nie dopatrzył się bowiem żadnych merytorycznych przesłanek w dotychczasowej „metodzie” Ziobry, a jedynie polityczne.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta odpiera zarzuty RPO: – Ministerstwo Sprawiedliwości popierało ten projekt ustawy, biorąc również pod uwagę zgodność tych przepisów z konstytucją – powiedział portalowi Onet.

To już drugi raz, gdy Adam Bodnar zaskarża Prawo o Prokuraturze jako niekonstytucyjne. W połowie kwietnia również poprosił Trybunał o zbadanie innego aspektu tej ustawy: niepokoiło go, że szef resortu sprawiedliwości może wtrącać się w konkretne postępowania, przejmować śledztwa lub podważać postanowienia konkretnych prokuratorów prowadzących sprawy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Rzecznik Praw Obywatelskich broni jedynie chorego zgnitego układu z czasów PO. Gdy zwróciłem się do RPO i przedstawiłem dokumenty i dowody na tuszowanie dokumentacją przez Prokuraturę i Sąd to mi Pan Rzecznik odpisał że nie ingeruje z niezawisłość Sędziowska i swobodną ocenę dowodów Prokuratorów. Zaznaczyć należy że posada p.Rzecznik ważne dokumenty świadczące o przestępstwie a mimo to sprawę w rezultacie złożył ad acta. Zatem Pab Bodnar w życiu nie był rzecznikiem Polaków ale PO, dba o ich interesy i panujące resztki układu.
    Pozdrawiam,

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Włochy: sojusznik Kaczyńskiego i Orbana stanie przed sądem za uwięzienie migrantów na statku

„Broniłem ojczyzny” – takimi słowami lider skrajnie prawicowej Ligi wyja…