Wczorajsze obszerne wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich skierowane do premier Beaty Szydło miało na celu całościowe przedstawienie problemów prawnych związanych z reprywatyzacją. Teraz Bodnar czeka na ruch rządu.

RPO Adam Bodnar / wikipedia commons
RPO Adam Bodnar / wikipedia commons

„Niejasność i niesprawiedliwość prawa, ewidentnie nierówne traktowanie poszczególnych grup obywateli pokrzywdzonych powojennymi nacjonalizacjami, ale również i obecnymi niesprawiedliwymi zasadami zwrotu majątków, wciąż domagają się aktywnego działania ustawodawcy, który jako jedyny jest uprawniony, a zarazem zobowiązany, do stworzenia przejrzystego i sprawiedliwego systemu zadośćuczynienia słusznym interesom swoich obywateli, czy to poprzez restytucję w naturze, czy to poprzez wypłatę finansowych rekompensat” – napisał w wystąpieniu RPO. Przedstawił również najważniejsze działania swojego urzędu w tej kwestii w ostatnich latach i wypunktował najistotniejsze, palące problemy.

RPO przede wszystkim domaga się ustawy reprywatyzacyjnej, a także zebrania i skatalogowania obecnych roszczeń i wykonania wyroków TK wobec spraw zaległych. „Cały ciężar kształtowania prawa został przerzucony na sądy, które rozstrzygając indywidualne spory de facto współtworzą reguły o charakterze powszechnym, do czego nie są powołane i nie powinny być zmuszane” – to dodatkowy problem, zauważony przez Bodnara.

„Po raz kolejny należy powtórzyć, że wycofanie się prawodawcy z jego regulacyjnej roli i nieskuteczne zdjęcie z siebie odpowiedzialności za wyważenie racji poszczególnych grup obywateli, ich interesów i praw, bynajmniej nie powstrzymuje przed procesami <<oddolnej>> reprywatyzacji” – podsumował RPO, podkreślając, że proces ten należy bezwzględnie i natychmiastowo ukrócić, gdyż „według nieczytelnych i niesprawiedliwych zasad, nierzadko prowadząc do bulwersujących nadużyć”.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…