Nie są agresywni, nie zabierają miejscowym pracy, nie są Syryjczykami. Ale i tak mają się wynieść.

Uchodźcy na Węgrzech fot. Wikimedia CommonsW Ustroniu k. Zgierza od siedmiu lat działa jeden z dwunastu ośrodków dla cudzoziemców prowadzonych przez Urząd ds. Cudzoziemców. Jest przeznaczony dla 100 osób, obecnie mieszka w nim osiemdziesiąt. Większość to obywatele Ukrainy i Kazachstanu. Ani jednego uchodźcy z Afganistanu, Syrii czy innych państw Bliskiego i Środkowego Wschodu, które wywołują agresywne reakcje u polskich rasistów. Mimo to mieszkańcy półtoratysięcznej gminy chcą ich przepędzić. Już ponad 600 osób podpisało się pod petycją za przeniesieniem ośrodka w inne miejsce.

Mieszkańcy twierdzą, że boją się najazdu Syryjczyków. Plotki o tym, że ustroński ośrodek wybrano jako miejsce zakwaterowania pierwszej grupy uchodźców, do przyjęcia których zobowiązała się Polska, krążą od kilku tygodni. Są silniejsze niż zapewnienia przedstawicieli Urzędu ds. Cudzoziemców, którzy utrzymują, że do Ustronia nie planuje się wysłać żadnych przybyszy z krajów arabskich. Tym bardziej, że nie wiadomo, czy takowi w ogóle przyjadą do Polski. Rząd Ewy Kopacz obiecał wprawdzie udzielić schronienia 400 azylantom, jednak już ekipa Beaty Szydło dała do zrozumienia, że nie chce honorować tych obietnic. Ponadto do Urzędu ds. Cudzoziemców wpłynęły na razie wnioski dotyczące tylko 100 uchodźców. Każda z tych osób podlega sprawdzeniu, m.in. pod kątem ewentualnych związków z organizacjami terrorystycznymi. Jeśli zostanie uznana za niebezpieczną, nie dostanie azylu. A gdyby nawet przyjęto całą setkę, z pewnością uchodźcy nie zostaliby skierowano do jednego ośrodka.

Zamiast zastanowić się, jaką krzywdę społeczności Ustronia mogłoby zrobić kilku uchodźców, w dodatku pilnie strzeżonych, mieszkańcy doprowadzili do tego, że wójt gminy Zgierz, chociaż sama w inicjatywę niezupełnie wierzy, oficjalnie wystąpiła do Urzędu ds. Cudzoziemców o zmianę lokalizacji ośrodka. Kazachowie i Ukraińcy, którym podobno tak chętnie udzielamy w Polsce pomocy, mają się wynosić.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. A skąd „uchodźcy” z Ukrainy, skoro tam nie ma wojny …
    I dlaczego cudzoziemcy mają mieć ośrodki, a eksmitowani Polacy noclegownie i kanały?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Rozwiesili w całej Polsce bilbordy z płodami. Minister Czarnek odznaczył ich medalami

Konsekwencja Przemysława Czarnka, by przekształcić Polskę w kraj katotalibanu doprawdy imp…