Boliwijskie związki zawodowe oraz organizacje tubylcze łączą siły, by wspólnie bronić prezydenta Luisa Arce i rządu MAS przed destabilizującymi działaniami ze strony USA i miejscowej prawicy.

W poniedziałek, na mocy porozumienia podpisanego przez centrale związkowe CIDOB i CSUTCB, Związek Zawodowy Górników, Związek Zawodowy Naftowców oraz tubylczą grupę Interculturales, powołany został Ludowy Sztab Generalny (Estado Mayor del Pueblo). „Podjęliśmy decyzję o utworzeniu Ludowego Sztabu Generalnego jako wielonarodowej przestrzeni w obronie suwerenności oraz godności naszej demokratycznej i kulturowej rewolucji, w obliczu ataków ze strony systemu kapitalistycznego oraz rasistowskiej i faszystowskiej prawicy” – napisano w pierwszej z rezolucji.

Założyciele Ludowego Sztabu Generalnego, działający pod przewodnictwem byłego prezydenta Evo Moralesa, zobowiązali się bronić Luisa Arce i rządu Ruchu na rzecz Socjalizmu (MAS) przed każdą próbą ingerencji ze strony Stanów Zjednoczonych oraz przed destabilizującymi działaniami podejmowanymi przez ich lokalnych sługusów. Jak napisali we wspólnym oświadczeniu, zamierzają kontynuować „historyczną walkę ludową i bronić ideologii antykolonializmu, antykapitalizmu i antyimperializmu”.

W listopadzie 2019 r. prezydent Boliwii Evo Morales został obalony w wyniku wspieranego przez Waszyngton zamachu stanu. Władzę przejął prawicowy reżim na czele z chrześcijańską fundamentalistką Jeanine Áñez, która z pomocą wojska krwawo stłumiła protesty w obronie Moralesa. Mimo to Luisowi Arce i MAS udało się w październiku następnego roku odnieść miażdżące zwycięstwo w wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…