Zwolennicy Jaira Bolsonaro czują się bardzo pewnie przed drugą turą wyborów prezydenckich. Wczoraj grupa mężczyzn zamierzających głosować na kandydata skrajnej prawicy napadła i poważnie zraniła 19-latkę w koszulce z hasłem #EleNão – Nie on.

Pod hasłem #EleNão w ostatnich tygodniach mobilizowały się setki tysięcy Brazylijek i Brazylijczyków, przerażonych perspektywą objęcia urzędu prezydenckiego w ich kraju przez rasistę, mizogina i miłośnika brutalnej dyktatury wojskowej Jaira Bolsonaro. Jednak w pierwszej turze wyborów prezydenckich okazało się, że jeszcze więcej obywateli jest skłonnych zaufać Bolsonaro, wierząc, że zrobi on porządek ze skorumpowaną elitą, lub, w przypadku zamożniejszych, odwrotnie – że spacyfikuje on odradzające się lewicowe ruchy protestu.

Fakt, że Bolsonaro ma niemal w kieszeni wygraną w drugiej turze, rozzuchwalił jego sympatyków. Wczoraj w Porto Alegre, w dzielnicy Cidade Baixa, grupa mężczyzn napadła na 19-latkę w koszulce jednoznacznie wskazującej, że ona akurat na Bolsonaro nie będzie głosować. Dziewczyna została pobita i przewrócona, po czym jeden z napastników wyciął jej na brzuchu symbol przypominający swastykę.

Kobieta zgłosiła sprawę na policję, jednak najprawdopodobniej nie doczeka się ukarania sprawców. Reprezentant organów ścigania Paulo Jardim powiedział, że wycięta swastyka nie musi być wcale symbolem ekstremistycznym. Równie dobrze może być to buddyjski znak szczęścia, miłości, braterstwa i pokoju, oznajmił mężczyzna. W Polsce takie rozumowanie skądś znamy…

Druga tura wyborów prezydenckich w Brazylii odbędzie się 28 października. Kontrkandydat Bolsonaro z ramienia Partii Pracujących, Fernando Haddad, do końca będzie się starał mobilizować zwolenników.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Chile: wieloletnie wyroki dla siepaczy reżimu Pinocheta

Chilijski Sąd Najwyższy skazał na kary wieloletniego więzienia 19 byłych agentów Narodowej…