Fotografia J. Samolińskiej

Stało się – senat w Brazylii przegłosował wszczęcie procedury impeachmentu wobec prezydent Dilmy Rousseff. Jest oczywiste, że nie chodziło ani o rzekome manipulacje budżetowe, które miały jej zapewnić reelekcję, ani o aferę Petrobrasu – na Rousseff nie spoczywają żadne zarzuty karne. Nikt nie udowodnił jej korupcji czy działania w złej wierze, w żadnym momencie nie złamała prawa, w przeciwieństwie zresztą do odwołujących ją senatorów. Co, powiedzmy sobie szczerze – nie miało żadnego znaczenia. Impeachment Rousseff nie jest bowiem aktem dyscyplinarnym, tylko politycznym.

Usunięcie prezydent z urzędu stało się możliwe dzięki kilku nakładającym się czynnikom, z których najważniejszym jest zapewne spadek cen ropy i innych surowców; Brazylia jest gospodarką w dużej mierze opartą na swoich zasobach naturalnych i sytuacja na globalnych rynkach musiała wywołać poważny kryzys ekonomiczny. W takich warunkach poparcie dla władzy – zwłaszcza rządzącej od 14 lat – zawsze spada i prawicy było znacznie łatwiej przeprowadzić plan obalenia prezydent Rousseff. Plan, na wykonaniu którego zyskają wąskie elity, a straci ogromna większość Brazylijczyków. Chociaż bowiem Partia Pracujących nie jest bynajmniej partią rewolucyjną i nigdy nie wykroczyła poza ramy gospodarki rynkowej, dla rzesz głęboko wykluczonych mieszkańców kraju jej rządy stanowiły rewolucję – prowadzona przez Lulę, a potem przez Dilmę polityka społeczna pozwoliła wyprowadzić z nędzy 20 mln ludzi. Usunięcie z urzędu Rousseff z ogromnym prawdopodobieństwem oznacza, że reformy lewicowego rządu zostaną cofnięte, co w obliczu kryzysu ekonomicznego oznacza jeszcze głębsze ubóstwo.

To, co dzisiaj wydarzyło się w Brazylii, jest nieco bardziej kulturalną kopią zamachu stanu w Hondurasie w 2009 roku, kiedy od władzy odsunięto prezydenta Manuela Zelayę, tyle że tam nie zrobili tego skorumpowani senatorowie, ale po prostu wojsko. Zelaya, utrzymujący bliskie stosunki z Chavezem czy Castro, w ciągu dwóch lat obniżył poziom ubóstwa o 10 proc., wprowadził powszechną i bezpłatną edukację czy dopłaty dla drobnych rolników. Dzisiaj, 7 lat po zamachu stanu, w Hondurasie miejscowa ludność z dnia na dzień traci dostęp do wody, bo międzynarodowe korporacje budują elektrownie wodne, a każdy, kto się temu sprzeciwia, ginie. Taka jest – być może – przyszłość Brazylii. Które państwo Ameryki Łacińskiej będzie następne?

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Szczurzec, czyli Ty tak wyłącznie z własnej głębokiej głupoty?
  I to by było na tyle.

 2. Anna Poll
  |Kulą w płot :D (dobrze że nie bolszewicką metodą w tył głowy)
  Nigdy nie byłem, nie jestem i zapewne nie będę korpem. I niestety nikt mi nie przydziela „zadań”, jestem można powiedzieć niezależnym aktywistą. A co do portalu Strajk, to jak bym sobie mógł darować takie zabawne zgromadzenie naiwniaków, pięknoduchów i doktrynerów?
  Gangi amerykańskie – złe; gangi nie-amerykańskie dobre, prawda? I troszkę ci nerwy puszczają – epitety w dyskusji o tym świadczą. Ja na przyklad nie nazywam cię czerwoną dziwką…

 3. Oj, szczurzec, szczurzec, żałosny hunwejbinie korpokracki.
  Korporacje i inne gangi amerykańskie zalecają Wam nazywać humanistycznych polityków latynobolszewikami?
  Kto Wam przydziela do atakowania, takie portale, jak Strajk.eu? Przecież taki prawacko-korpokracki przygłup nie może mieć pojęcia o takim portalu.
  Śmiecie, śmiecie, śmiecie.

 4. Wydaje mi sie,ze porownywanie puczu wojskowego do obalenia rzadow w Brazylii jest troche nieadekwatne. Przypomnijmy tez,ze ekipa dilmy jest rownie mocno umoczona w korupcje, co prawica. Miejmy nadzieje,ze narod wybierze nowych przedstawicieli

  1. Banda rozprowadzająca Brazylię tak dalece nie wie o umoczeniu lewicy w korupcje, że nawet nie mogła postawić takiego zarzutu prezydent.
   Może luka podsunęłaby tej bandzie swoją wiedzę.

 5. „Które państwo Ameryki Łacińskiej będzie następne?” – to pytanie do osobników z langley…

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Szczepionkowe wciskanie kitu. Jak polskie media biorą udział w izraelskiej kampanii wyborczej

„Dobre wieści z Izraela: szczepionka Pfizera bardzo skuteczna. A kiedy Izrael w Polsce?” &…