Wyższe podatki dla 5 proc. obywateli z największymi dochodami zaproponował lider laburzystów Jeremy Corbyn. Jego Partia Pracy próbuje odrobić dystans do konserwatystów przed przyspieszonymi wyborami do Izby Gmin.

Jeremy Corbyn/ Wikimedia

Podwyżka podatków ma być jednym z kluczowych punktów programu gospodarczego, który zostanie zaprezentowany dziś na partyjnej konferencji. Laburzyści przyspieszyli w ostatnim czasie prace nad projektem, po tym jak premier Theresa May zarządziła przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Nastroje wśród brytyjskich socjaldemokratów nie są jednak najlepsze. Partia traci do konserwatystów według sondaży nawet ponad 20 pkt procentowych. Wiele wskazuje na to, że elekcja, która odbędzie się 8 czerwca, będzie najbardziej sromotną klęską Labour od pierwszej połowy lat osiemdziesiątych. Zwiastunem słabego wyniku jest klęska w wyborach lokalnych. Partia Konserwatywna wyraźnie wygrała z Partią Pracy, uzyskując ponad 560 nowych mandatów, czyli o 40 proc. więcej niż dotychczas. Torysi uzyskali kontrolę nad 28 z 88 rad lokalnych, czyli o 11 więcej niż w poprzednim głosowaniu.

Laburzyści podkreślają, że środki pozyskane po korekcie systemu podatkowego zostaną przeznaczone na odbudowę częściowo skomercjalizowanych usług publicznych. Politycy Partii Pracy podkreślają również, że propozycja jest symbolicznym zerwaniem z polityką blairyzmu, czyli powrót do reprezentowania klasy pracującej. – Labour Party jest teraz partią niskich podatków dla średnio i mało zarabiających, podczas gdy torysi to partia zwolnień podatkowych dla najbogatszych i wielkich korporacji – powiedział John McDonnell, rzecznik ds. ekonomicznych Partii Pracy. – Tylko Labour Party obiecuje stanąć w obronie ludzi pracujących, którzy stanowią większość w naszym kraju, a torysi dali jasno do zrozumienia, że nadal będą dawać zwolnienia podatkowe do garstki najbogatszych – dodał, cytowany w partyjnym komunikacie.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Przykład dla Polski: bojowy związek zawodowy porwał do strajku pracowników szpitali, żłobków i wodociągów

Sytuacja gospodarcza jest zadowalające, a zatem czas na wzrost płac – mówią pracowni…