Share Button

Wyższe podatki dla 5 proc. obywateli z największymi dochodami zaproponował lider laburzystów Jeremy Corbyn. Jego Partia Pracy próbuje odrobić dystans do konserwatystów przed przyspieszonymi wyborami do Izby Gmin.

Jeremy Corbyn/ Wikimedia

Podwyżka podatków ma być jednym z kluczowych punktów programu gospodarczego, który zostanie zaprezentowany dziś na partyjnej konferencji. Laburzyści przyspieszyli w ostatnim czasie prace nad projektem, po tym jak premier Theresa May zarządziła przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Nastroje wśród brytyjskich socjaldemokratów nie są jednak najlepsze. Partia traci do konserwatystów według sondaży nawet ponad 20 pkt procentowych. Wiele wskazuje na to, że elekcja, która odbędzie się 8 czerwca, będzie najbardziej sromotną klęską Labour od pierwszej połowy lat osiemdziesiątych. Zwiastunem słabego wyniku jest klęska w wyborach lokalnych. Partia Konserwatywna wyraźnie wygrała z Partią Pracy, uzyskując ponad 560 nowych mandatów, czyli o 40 proc. więcej niż dotychczas. Torysi uzyskali kontrolę nad 28 z 88 rad lokalnych, czyli o 11 więcej niż w poprzednim głosowaniu.

Laburzyści podkreślają, że środki pozyskane po korekcie systemu podatkowego zostaną przeznaczone na odbudowę częściowo skomercjalizowanych usług publicznych. Politycy Partii Pracy podkreślają również, że propozycja jest symbolicznym zerwaniem z polityką blairyzmu, czyli powrót do reprezentowania klasy pracującej. – Labour Party jest teraz partią niskich podatków dla średnio i mało zarabiających, podczas gdy torysi to partia zwolnień podatkowych dla najbogatszych i wielkich korporacji – powiedział John McDonnell, rzecznik ds. ekonomicznych Partii Pracy. – Tylko Labour Party obiecuje stanąć w obronie ludzi pracujących, którzy stanowią większość w naszym kraju, a torysi dali jasno do zrozumienia, że nadal będą dawać zwolnienia podatkowe do garstki najbogatszych – dodał, cytowany w partyjnym komunikacie.

 

Share Button

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*